Melasa: naturalny suplement uprawy

Melasa: doskonały i naturalny suplement dla każdej uprawy cannabis.

Jeśli chcesz uprawiać cannabis w sposób naturalny, nie ma nic lepszego niż melasa. Dzisiaj mamy dla ciebie artykuł w którym przybliżymy ci, dlaczego tak doskonale sprawdzi się ona w każdej uprawie cannabis.

Melasa często jest pomijana wśród wielu składników odżywczych i dostępnych dodatków na rynku cannabis, ale tak naprawdę jest jednym z najlepszych suplementów. Melasa nie jest tylko bogata w cenne składniki odżywcze, ale ma także również zdolność ulepszania gleby, która jest fundamentem każdego wzrostu. Ponadto, zapewnia wiele innych korzyści dla roślin. Pomaga zapobiegać powszechnym problemom podczas uprawy, na przykład minimalizując ryzyko gromadzenia się soli. Działa nawet jako środek odstraszający owady.

• Co to jest melasa?

Melasa jest bardzo lepką, ciemną substancją wytwarzaną podczas rafinacji cukru. Wytwarzana jest przez gotowanie trzciny cukrowej lub soku z buraków cukrowych w gęstym syropie. Po wydobyciu kryształów cukru, syrop który pozostaje nazywany jest melasą. Istnieją różne rodzaje melasy, różnią się one od siebie słodyczą oraz sposobem ekstrakcji. Melasa wytwarzana jest z trzciny cukrowej i często tworzy się z niej słodziki lub stosuje jako środek aromatyzujący do żywności. Z drugiej strony, melasa z buraków cukrowych ma często nieprzyjemny zapach i jest po prostu niesmaczna, dlatego też zwykle stosowana jest jako dodatek do pasz dla zwierząt. Nie wszystkie rodzaje melasy nadają się do uprawy marihuany. Niektóre melasy niskiej jakości mogą zawierać niepożądane dodatki, takie jak konserwanty i substancje chemiczne, których zdecydowanie nie chcesz mieć w swoim ogrodzie. Upewnij się także, że melasa którą dodajesz do uprawy jest ekologiczna.

Chociaż każdy rodzaj melasy zawiera zwykle pewną ilość siarki, niektóre melasy wytwarzane z trzciny cukrowej mogą zawierać dwutlenek siarki. Dwutlenek siarki działa jako środek konserwujący oraz środek przeciwdrobnoustrojowy, powodując że surowa trzcina jest świeża aż do momentu przetworzenia. Dwutlenek siarki posiada jednak pewne działania uboczne, które sprawiają, że nie nadaje się on do uprawy marihuany, ponieważ zabija pożyteczne mikroorganizmy znajdujące się w glebie. Jeśli więc chcesz dodać melasę do uprawy cannabis, upewnij się najpierw, że oprócz bycia organiczną jest ona także niesiarkowana.

Istnieją także różne rodzaje melasy, od lżejszej, która jest czystym syropem z trzciny cukrowej, po ciemniejsze i czarne melasy. Czarna melasa to środek który przeszedł wiele procesów, dzięki czemu na zarówno najwyższe stężenie witamin jak i mikro i makro elementów. Jest bardzo bogata w wapń, żelazo, magnez, potas i inne cenne pierwiastki.

• Dlaczego melasa tak doskonale sprawdzi się w uprawie cannabis?

Gleba, której używasz do uprawy cannabis, jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych czynników silnego i zdrowego wzrostu roślin. Dobra gleba zawiera składniki odżywcze, takie jak azot i fosfor, a także minerały, takie jak potas, żelazo i wapń, a także wiele innych związków i składników odżywczych. Każdy z tych związków niezbędny jest dla zdrowego wzrostu roślin.

Ale składniki odżywcze w glebie, substancje chemiczne, minerały i inne nieorganiczne substancje to nie wszystko co potrzeba do stworzenia dobrego środowiska dla roślin. Gleba zawiera także korzystne mikroorganizmy, które w niej żyją. Mikroorganizmy te również odgrywają istotną rolę w zdrowym rozwoju roślin.

Melasa jest idealnym pokarmem dla tych mikroorganizmów, ponieważ zapewnia im ona idealne środowisko rozwoju. Kiedy uzupełniasz glebę melasą, nie karmisz nią roślin, ale karmisz nią mikroorganizmy, które się tam znajdują. Wraz z dostarczaniem mikroorganizmom węglowodanów i cukrów, które potrzebują pożywki, melasa przynosi wiele innych korzyści glebie.

Melasa:
• odżywia pożyteczne mikroorganizmy znajdujące się w glebie
• poprawia strukturę i retencję wody w glebie
• wzbogaca glebę w różne, niezbędne minerały i witaminy
• pomaga zapobiegać gromadzeniu się patogenów, które mogą zaszkodzić roślinom
• pomaga zminimalizować ryzyko gromadzenie się soli w glebie, która z kolei może powodować problemy ze składnikami odżywczymi
• działa jako naturalny środek owadobójczy na szkodniki cannabis.

• Jak stosować melasę podczas uprawy cannabis?

Melasa jest naprawdę substancją niedocenianą, ponieważ jest ona nie tylko korzystna w uprawie zdrowych roślin, ale jest również bardzo wszechstronna. Można jej używać jako zwykły składnik odżywczy, który dodajemy do schematu karmienia roślin, ale można także na jej bazie przygotować kompost czy herbatę kompostową i stosować je podczas przygotowywania gleby lub stosować jako sprej do liści.

Ilość melasy jakiej należy użyć zwykle zależy od odmiany, która jest uprawiana oraz od tego jakie posiada ona wymagania odżywcze. Zwykle odpowiednia dawka zależy także od wieku rośliny i może się różnić w zależności od czynników środowiskowych, takich jak temperatura i natężenie światła.

Kiedy rozpoczynasz przygodę z melasą, zwykle zaleca się, aby zaczynać od najniższych dawek. Dobrym punktem wyjścia może być 4-5 ml melasy na litr wody. Później, gdy rośliny zaczną kwitnąć, możesz nieco zwiększyć tę dawkę, ponieważ rośliny będą potrzebować większej ilości potasu. Chociaż oczywiście możesz stosować melasę na wszystkich etapach wzrostu, nawet w fazie wegetatywnej, prawdopodobnie najwięcej korzyści z jej stosowania zauważysz podczas fazy kwitnienia.

Ryzyko przekarmienia roślin melasą jest znacznie niższe niż w przypadku stosowania składników mineralnych, ale mądrze jest obserwować rośliny pod kątem jakichkolwiek oznak stresu czy wypalania się składników odżywczych, w szczególności jeśli dodasz melasę do istniejącego już schematu odżywiania roślin. Jeśli wszystko wyglądać będzie dobrze, spokojnie możesz zacząć zwiększać dawkę. Melasę możesz także dodać do płynnych nawozów. Jeśli dodasz melasę do istniejącego już schematu żywienia, powinieneś mieć również na uwadze poziom pH gleby, ponieważ każda dodatkowa substancja może na nie wpływać.

Jeśli uprawiasz cannabis outdoor, musisz pamiętać, że melasa może przyciągać uwagę dzikiej przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.