Powolna uprawa marihuany

Dlaczego twoje rośliny rosną powoli?

Może istnieć wiele powodów dla których twoje rośliny rosną powoli. Powód może leżeć w środowisku, obniżeniu temperatury, problemu z substancjami odżywczymi lub jeszcze w czymś innym.

1. Nadmierne podlewanie.

Wielu hodowców cannabis, zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają uprawiać marihuanę, mają tendencję do nadmiernego podlewania roślin. Nadmierne podlewanie jest rzeczywiście jednym z najczęstszych (i śmiertelnych) błędów w uprawie marihuany i może w rezultacie powodować wiele narastających problemów. Powolny, a nawet zahamowany wzrost roślin może być spowodowany niedoborami składników odżywczych, zgnilizną korzeni lub inwazją, i wszystko to może być katalizowane przez nadmiar wody w podłożu. Jeśli zależy ci na tym, aby odpowiednio podlewać swoje rośliny, pamiętaj, aby NIE robić tego zgodnie z harmonogramem – tylko wtedy, gdy rośliny tego potrzebują. Zawsze lepiej jest podlać je rzadziej i pozwolić ziemi dobrze wyschnąć. Dobrym testem na to, czy podlewać rośliny jest podniesienie donicy. Jeśli donica jest ciężka i wilgotna, to nie jest dobry czas na podlewanie; jeśli donica jest lekka i sucha, wiedz, że nadszedł czas na wodę.

2. Niewystarczająca ilość składników odżywczych.

Niektórzy hodowcy cannabis mają tendencję do przekarmiania swoich roślin, co oczywiście nie jest dobre, ale nie dawanie roślinom wystarczającej ilości składników odżywczych jest kolejnym sprawcą powolnego wzrostu. Jeśli uprawiasz marihuanę przy użyciu gotowej mieszanki doniczkowej. Wiedz, że zawarte w gotowych mieszankach składniki odżywcze zwykle wystarczają tylko na okres kilku tygodni – do miesiąca. Po tym czasie musisz podawać roślinom specyficzne dla danej fazy składniki odżywcze, aby wspierać zdrowy rozwój, a także udane kwitnienie. Musisz także wiedzieć, że wymagania żywieniowe roślin mogą się bardzo od siebie różnić. Zależą one od wielu czynników, przede wszystkim od odmiany jaką uprawiasz, ale także innych rzeczy, takich jak temperatura, czy ilość światła, które dostają rośliny. Jeśli uprawiasz marihuanę przy użyciu intensywnych świateł, rośliny potrzebować będą więcej składników odżywczych, niż gdyby rosły w słabym świetle.

3. Stare lub słabej jakości nasiona.

Stare lub niskiej jakości nasiona są częstym powodem różnego rodzaju narastających problemów. Jeśli używasz nasion niskiej jakości, rośliny mogą rosnąć powoli lub być ogólnie skarłowaciałe – w najgorszym wypadku mogą one nawet nie wykiełkować. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wybieraj tylko wysokiej jakości nasiona, które możesz uzyskać ze sprawdzonych banków nasion.

4. Rośliny nie otrzymują odpowiedniej ilości światła.

Rośliny marihuany potrzebują dużo światła, szczególnie w fazie kwitnienia. Ale oprócz tego, potrzebują one także odpowiedniej ilości światła w fazie wegetatywnej. Chociaż oczywiście wymagania dotyczące światła mogą się różnić w zależności od odmiany, wszystkie rośliny potrzebują podstawowej ilości światła, aby dobrze prosperować. Jeśli uprawiasz rośliny indoor, u czujesz, że nie otrzymują one wystarczającej ilości światła, możesz regulować ten faktor poprzez zmniejszanie oraz zwiększanie odległości między lampami a baldachimem roślin. Jeśli uprawiasz marihuanę outdoor, upewnij się, że sadzisz je w miejscu z dużą ilością bezpośredniego słońca.

5. Rośliny otrzymują zbyt dużą ilość światła.

Ponownie, rośliny cannabis kochają i potrzebują duże ilości światła; ale oczywiście zbyt duże ilości światła również nie są dla nich dobre. Stała bezpośrednia ekspozycja na intensywne światło słoneczne może stresować rośliny, co z kolei może prowadzić do powolnego wzrostu lub innego rodzaju problemów. Jeśli uważasz, że rośliny otrzymują zbyt duże ilości światła, przesuń rośliny dalej od świateł, aby zmniejszyć ich intensywność. Jeśli uprawiasz rośliny outdoor, jeśli to możliwe, przenieś rośliny w miejsce z rozproszonym lub częściowo osłoniętym światłem słonecznym.

6. Zły typ świateł.

Oprócz ilości światła, jego widmo również odgrywa ważną rolę. Niektóre rodzaje świateł, te o cieplejszym, bardziej czerwonawym spektrum światła, lepiej sprawdzą się podczas fazy kwitnienia, podczas gdy te o zimniejszym, niebieskawym spektrum, lepsze będą dla fazy wegetatywnej. Upewnij się, że stosujesz światła o odpowiednim widnie, bo w przeciwnym razie twoje rośliny mogą rosnąć o wiele wolniej niż normalnie. Wiele współczesnych świateł do uprawy nadaje się zarówno do fazy wegetatywnej jak i fazy kwitnienia. Jeśli jednak nie jesteś pewien jak je stosować, przeczytaj zalecenia producenta, lub zapytaj sprzedawcę przed zakupem.

7. Niedobór wapnia.

Cannabis wymaga wielu ważnych elementów, aby rosnąć zdrowo i wapń jest jednym z nich. Jeśli twoje rośliny doświadczają niedoboru wapnia, wiedz że wpłynie to głównie na wzrost twoich roślin. W przypadku niedoboru wapnia możesz zaobserwować takie objawy jak powolny, lub skręcony wzrost, a liście mogą stawać się fioletowe lub żółte. Z czasem objawy te nasilają się i sprawiają, że rośliny przybierają niezdrowy, chorobliwy wygląd.

Chociaż większość nawozów dedykowanych roślinom marihuany powinna zawierać odpowiednią ilość wapnia, nadal może wystąpić u nich niedobór. Niektóre podłoża uprawowe, takie jak kokos, zwiększają ryzyko niedoboru wapnia. Dlatego też hodowcy wybierający to podłoże, zwykle używają specjalnych składników odżywczych.

8. Problemy z pH.

Wraz z nadmiernym podlewaniem lub przekarmianiem, problemy z wartością pH wody lub roztworu odżywczego są częstą przyczyną spowolnionego wzrostu. Rośliny marihuany są raczej wybredne, jeśli chodzi o prawidłową wartość pH.

Jeśli uprawiasz rośliny marihuany w glebie, upewnij się, że pH wody lub składników odżywczych wynosi 6,5-7,0. W przypadku uprawy hydroponicznej, najbardziej optymalne pH dla marihuany wynosi 5,6-5,8. Jeśli uprawiasz rośliny bezglebowo, w tym z użyciem kokosa, upewnij się, że pH wynosi od 6,0 do 6,3.

9. Donice, których używasz są za duże.

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego powinieneś zaczynać uprawę od małych doniczek i wraz z biegiem czasu przesadzać rośliny do większych pojemników? Odpowiedzią jest to, że małe sadzonki nie są w stanie wchłaniać całej wilgoci zawartej w dużej donicy, co może prowadzić do różnego rodzaju problemów. Dojrzałe rośliny o rozbudowanym systemie korzeniowym nie mają tego rodzaju problemów, ponieważ są one w stanie „pić” o wiele więcej. Inną kwestią związaną ze zbyt dużymi donicami jest to, że wyschnięcie zajmuje im znacznie więcej czasu. Podobnie jak w przypadku przepełnienia, duża donica i zastała wilgoć mogą powodować spowolnienie wzrostu jak i wiele innych problemów.

Optymalny rozmiar donicy dla danego wzrostu marihuany:
• Wysokość rośliny 30cm: pojemnik 7.5–11l
• Wysokość rośliny 60cm: pojemnik 11-19l
• Wysokość rośliny 90cm: pojemnik 18–26l
• Wysokość rośliny 120cm: pojemnik 22–37l
• Wysokość rośliny 150 cm: 30–37 l + pojemnik

10. Temperatura jest zbyt niska lub zbyt wysoka.

Marihuana, podobnie jak wiele innych roślin, najlepiej rośnie w umiarkowanie ciepłej temperaturze. Optymalny zakres temperatur dla rosnącej marihuany wynosi od 25 do 30 ° C, a temperatura panująca w nocy powinna być o kilka stopni niższa. Jeśli jest zbyt zimno, możesz zauważyć, że twoje rośliny będą rosnąć o wiele wolniej. Podobnie chcesz także uniknąć narażania roślin na nadmierne ciepło. Zbyt wysoka temperatura także może prowadzić do powolnego wzrostu lub całkowitego zatrzymania rozwoju roślin. Jeśli uprawiasz cannabis indoor, upewnij się, że temperatura jest odpowiednia i że pomieszczenie uprawy jest odpowiednio dobrze wentylowane. Czasami prosty wentylator może okazać się wszystkim, czego potrzebujesz aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu pod kontrolą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.