Etapy wzrostu cannabis

Rośliny cannabis, podobnie jak wszystkie żywe stworzenia, przechodzą przez serię etapów podczas wzrostu i dojrzewania. Jeśli interesuje cię uprawa cannabis, szczególnie ważnym jest zrozumienie zmian, jakie roślina przechodzi podczas cyklu swojego życia, ponieważ każdy etap wymaga nieco innej opieki.

Różne etapy wymagają różnych ilości światła, składników odżywczych oraz wody. Pomagają nam również ustalić, kiedy przycinać czy trenować rośliny. Ustalenie płci rośliny i jej ogólnego zdrowia również zależy od etapu w którym się znajduje.

Cykl życia roślin marihuany można podzielić na cztery podstawowe etapy, od nasion do zbiorów: kiełkowanie, wysiew, wegetacja, kwitnienie.

1. Kiełkowanie roślin.

Pierwszy cykl życia roślin cannabis rozpoczyna się oczywiście od nasion. W tym momencie twoje rośliny są uśpione, cierpliwie czekając, aż woda je ożywi. Jakość nasion wykazywana jest poprzez ich kolor i teksturę. Nasiona powinny być w dotyku twarde i całkowicie suche, kolor powinien być jasno lub ciemnobrązowy. Nierozwinięte nasiona zwykle mają zielony lub biały kolor i nie nadają się do kiełkowania.

Etap kiełkowania może zająć od 24 godzin do 7 dni.

Po pojawieniu się małych korzeni, roślina gotowa jest do umieszczania w podłożu. Korzeń odnajdzie się w podłożu prawidłowo w momencie, kiedy z nasiona wzrośnie łodyga. Początkowo z łodygi wyrosną dwa zaokrąglone liście. Te początkowe liście odpowiedzialne są za pobieranie światła słonecznego, które potrzebne jest, aby roślina rosła zarówno zdrowo jak i stabilnie. Wraz z rozwojem korzeni zaczną pojawiać się pierwsze liście i na tym etapie można uznać roślinkę za sadzonkę.

2. Etap wysiewu.

Etap wysiewu – 2, 3 tygodnie.
Cykl światła: 18 – 24 godzin światła słonecznego.

Kiedy zauważysz, że twoja roślina staje się sadzonką, zauważysz, że rozwija ona większą ilość bardziej tradycyjnych liści cannabis. Początkowo nasiona będą wytwarzać liście tylko o jednym „palcu”, ale wraz z upływem czasu rozwinie się ich więcej (1, 3, 5, 7 i tak dalej). Dojrzała roślina cannabis ma od 5 do 7 palców na liść, oczywiście zdarzają się wyjątki, które mają ich więcej.

Rośliny cannabis uważa się za szczepki, dopóki nie zaczną się rozwijać na nich liście z pełną liczbą palców. Zdrowa sadzonka powinna być przepełniona liśćmi. Roślina nie powinna wydawać się sięgać specjalnie po światło słoneczne, a liście powinny mieć zdrowy, zielony kolor. Uważaj, aby nie zalać ich w tym etapie; korzenie sadzonek są naprawdę małe i nie potrzebują dużo wody aby się dobrze rozwijać.

Na tym etapie rośliny są podatne zarówno na choroby jak i pleśń, zatem utrzymuj środowisko czystym oraz monitoruj nadmiar wilgoci.

3. Etap wegetatywny.

Etap wegetatywny – od 2 do 8 tygodni.
Cykl światła: 13 – 24 godzin światła słonecznego.

Faza wegetatywna cannabis to faza, w której rośliny naprawdę się rozwijają. W tym momencie wręcz trzeba przeszczepić rośliny do większych doniczek, ponieważ korzenie oraz liście będą rozwijać się naprawdę szybko. Jest to również czas przycinania oraz szkolenia roślin.

Rośliny indica mają tendencję do pozostawania krótszymi i gęstszymi, podczas gdy sativy rosną raczej cienkie i mniej geste.

Zwróć również uwagę na to, aby zwiększać ilość dostarczanej wody w miarę rozwoju roślin. Kiedy są one młode, potrzebują wody blisko łodyg, ale wraz z wzrostem, potrzebować będą ją trochę dalej – i tak właśnie trzeba postępować, aby końcówki korzeni mogły wchłaniać wodę efektywniej.

Rośliny będące w etapie wegetatywnym szczególnie doceniają dobrej jakości glebę oraz dodatkowe składniki odżywczy. Na tym etapie zalecamy stosowanie dodatkowych ilości azotu.

Gdy rośliny wejdą w fazę kwitnienia, będziesz w stanie określić czy są to rośliny żeńskie czy męskie. Określić można to w oparciu o pre-kwiaty. Kobiece pre-kwiaty posiadają dwa włoskowate słupki, które rosną na pąkach, podczas gdy męskie rośliny wytwarzają małe torebki z pyłkiem.

Gdy nie zależy ci na rozwoju nowych odmian, konieczne jest oddzielenie roślin męskich od żeńskich, aby rośliny męskie nie zaczęły zapylać roślin żeńskich.

4. Etap kwitnienia.

Etap kwitnienia – od 6 do 8 tygodni.
Cykl światła: 12 godzin światła słonecznego.

Etap kwitnienia jest ostatnim etapem wzrostu roślin cannabis. Kwitnienie występuje naturalnie, gdy roślina otrzymuje mniej niż 12 godzin światła słonecznego dziennie – gdy letnie dni ulegają skróceniu lub gdy manipuluje się cyklem świetlnym w pomieszczeniu. To na tym etapie rozwijają się pełne żywicy pąki, a twoja ciężka praca zostaje nagrodzona.

Jest wiele zmian, które należy wziąć pod uwagę, gdy twoje rośliny wchodzą w fazę kwitnienia:

• Po pierwsze, twoje rośliny nie powinny być przycinane po drugim tygodniu wejścia w fazę kwitnienia, ponieważ przycinanie w późniejszym etapie może zaburzyć pracę hormonów znajdujących się w roślinach.

• Rośliny powinny otrzymać odpowiednie wsparcie, czy to w formie patyków czy specjalnych siatek, aby mogły spokojnie rozwijać pąki.

• W fazie kwitnienia trzeba również rozważyć stosowanie dodatkowych substancji odżywczych i ogólnie powstrzymać się od zwiększania dostarczanej ilości wody.

Gdy pąki dojrzeją – jest to właśnie czas zbiorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.