Niedobory cynku w uprawie roślin cannabis

Niedobory składników odżywczych mogą powodować szereg problemów, które plantatorzy muszą rozpoznać zanim będzie za późno. Jeśli zastanawiasz się, czy twoje rośliny cierpią na niedobory cynku, zapraszamy do przeczytania dzisiejszego artykułu, z którego dowiesz się jak rozpoznać jego objawy, oraz jak zastosować leczenie i taktykę profilaktyki tego niedoboru.

Podobnie jak ludzie, roślinom z różnych powodów może brakować pewnych składników odżywczych. Jeśli chodzi o cannabis, jest to naprawdę kluczowe, ponieważ niedobory te bezpośrednio wpływają na jakość uzyskiwanych przez nas zbiorów.

Cynk jest niezbędnym składnikiem odżywczym w zdrowiu roślin cannabis. Ma on kluczowe znaczenie dla wzrostu, wpływając na siłę gałęzi, łodyg oraz liści. Jest on również niezbędnym graczem w produkcji chlorofilu, czynnika odpowiedzialnego za fotosyntezę oraz zielony kolor roślin.

W przeciwieństwie do niedoborów składników takich jak żelazo oraz mangan, brak cynku natychmiastowo wpływa na rozwój rośliny. Ich wzrost zatrzyma się, aż do momentu gdy zażegnamy cały problem. Jeśli jednak nie – niedobór ten zabije nasze rośliny.

ROZPOZNANIE NIEDOBORU CYNKU

Jak w przypadku każdego niedoboru składników odżywczych, rośliny będą wyglądać po prostu niezdrowo. Jest to pierwsza oznaka, która powinna skłonić cię do myślenia. W przypadku cynku, liście będą rozmoczone, nadmiernie delikatne. Nie ma wytycznych dotyczących testowania roślin, jeśli chodzi o ich ogólne „zdrowie”, więc wszystko zależy od tego, jak bardzo o nie dbasz. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy wszystko w porządku z roślinami – pewnie nie. Prawdopodobnie do tych przemyśleń skłoniły cię niezdrowo wyglądające liście itp.

Jak wspomnieliśmy wyżej, stagnacja we wzroście naszych roślin jest czynnikiem, któremu należy się głębiej przyjrzeć. Jeśli roślina wydaje się utrzymywać tę samą wysokość przez zbyt długi czas, zdecydowanie nie jest to dobry znak. Zatrzymanie wzrostu roślin jest poważnym problemem. Stagnacja ta sprawia, że nowe liście nie rosną prawidłowo i zaczynają plątać się ze starszymi liśćmi. Jak każdy inny problem – powinieneś go rozwiązać tak szybko jak to możliwe.

Wizualnie, wspólną cechą większości braków jest zmiana koloru liści. Z pewnością będziesz w stanie zobaczyć zmianę w kolorze z zielonego na żółty. Nieleczone końcówki liści zaczną stawać się brązowe, a następnie zwijać i umierać.

CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ?

Cynk jest obficie obecny w większości wody z kranu. Dlatego jego brak zazwyczaj nie występuje. Podobnie jak w przypadku innych niedoborów, sprawcą może być blokada składników odżywczych. To właśnie wtedy roślina znajduje się w warunkach, które nie pozwalają korzeniom na pobieranie składników odżywczych. Dzieje się tak nawet w przypadku obecności składników odżywczych w stosowanych nawozach.

Blokada składników odżywczych może być spowodowana niespójnością pH, lub stresującym środowiskiem. W typowym scenariuszu, wymagane składniki odżywcze są obecne w uprawie, ale korzenie nie są w stanie ich odpowiednio wchłaniać.

Rośliny cannabis polegają na małym okienku, które dyktuje nam idealny poziom pH, w którym rośliny są w stanie efektywnie pobierać składniki odżywcze. Ale oczywiście nie jest to jedyna rzecz, która może powodować ich zablokowanie. Czynnikami, które stresują system korzeniowy na tyle, aby zatrzymać pobieranie niezbędnych składników odżywczych mogą być także wysoki poziom węglanów, niska temperatura, czy nadmiar fosforu. Coś tak prostego, jak odpowiednia praktyka nawadniania, może mieć duży wpływ na niedobory składników odżywczych.

Rozwiązanie?

Upewnij się, że nie stosujesz mocno filtrowanej wody lub wody o odwróconej osmozie. Obie te metody zawierają bardzo małe ilości cynku, lub nie zawierają go wcale.

Upewnij się, że przepłuczesz rośliny wodą o neutralnym pH, aby usunąć sole odżywcze, które mogą uniemożliwiać wchłanianie cynku, którego tak bardzo potrzebują. W glebie należy zapewnić pH między 6,0-6,5. Jeśli uprawiasz marihuanę z pomocą hydroponiki, zalecane pH wynosi 5,5-6,0.

WYPRÓBUJ SUPLEMENTY

Jeśli problem spowodowany był złym odżywianiem, upewnij się, że uzupełniłeś podłoże w odpowiednie pożywki z dodatkiem cynku.

Możesz rozwiązać ten problem podając do pożywki mikromieszankę zawierającą cynk, żelazo oraz mangan. Pomoże ci to z pewnością rozwiązać problem i zapobiec przeładowaniu roślin zbyt dużą ilością jednego konkretnego składnika odżywczego. Siarczan cynku, tlenek cynku oraz chelatowany cynk również są doskonałymi opcjami do wypróbowania.

Najtrudniejszą rzeczą związaną z dodawaniem składników odżywczych takich jak cynk jest fakt, że mogą one reagować z innymi składnikami odżywczymi i w konsekwencji je blokować. Dlatego jeśli dodajesz suplementy do roślin, dobrze przeczytaj etykiety, aby zrozumieć w jaki sposób substancja może wchodzić w interakcje z innymi składnikami odżywczymi.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, po tygodniu zaczniesz dostrzegać różnicę. Oczywiście nie masz co liczyć na stare liście – prawdopodobnie nigdy ich nie odzyskasz. Mogą one zachować swój żółtawy kolor lub już brązowe końcówki. Uważaj na nowo wykiełkowane liście. Nowe liście są najlepszym wskaźnikiem tego jak mają się rośliny. Jeśli wydaje ci się, że rosną zdrowo – problem został rozwiązany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.