UE zatwierdza leczenie padaczki medyczną marihuaną

UE zatwierdza leczenie padaczki medyczną marihuaną, HolenderskiSkun, Holenderski Skun
UE zatwierdziło stosowanie produktu medycznego na bazie cannabis u pacjentów z dwiema rzadkimi, ale ciężkimi postaciami padaczki dziecięcej.

Lekarze mogą już teraz przepisywać swoim pacjentom Epidiolex – doustny roztwór kannabidiolu, pochodzący z rośliny cannabis – jeśli tylko uważają, ze pomoże to chorym.

Lek został zatwierdzony do użytku w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich, ale NHS obecnie wciąż nie zaleca jego stosowania.

Ale wielu rodzicom zależy na skutecznym leczeniu swoich dzieci, które pozwoli im normalnie żyć.

W ubiegłym miesiącu brytyjski National Institute for Health and Care Excellence podjął decyzję, aby nie zalecać przepisywania Epidiolexu z powodu braku dowodów na długoterminową skuteczność.

Ostateczne wytyczne mają się pojawić jeszcze w tym roku.
UE zatwierdza leczenie padaczki medyczną marihuaną, HolenderskiSkun, Holenderski Skun
Co to jest Epidiolex?
Lek nie zawiera żadnych ilości psychoaktywnego składnika marihuany, substancji zwanej tetrahydrokannabinolem (THC).

Niektórzy rodzice, którzy zdecydowali się na podróż do Holandii w celu zakupu leku uważają, że leczenie nie jest skuteczne, ponieważ nie zawiera THC, które jak twierdzą, pomaga ich dzieciom.

Epidiolex został zatwierdzony jako opcja leczenia dzieci w wieku zaledwie dwóch lat z zespołem Lennoxa-Gastauta lub zespołem Dravet – dwóch trudnych w leczeniu stanów, które mogą powodować wiele napadów epilepsji w ciągu dnia.

Lek opracowany przez GW Pharmaceuticals będzie stosowany w połączeniu z innym lekiem przeciwpadaczkowym zwanym klobazamem.

Co z innymi medycznymi produktami z cannabis?

Istnieje wiele różnych medycznych produktów marihuany. Stosowanie tych zawierających THC zostało zalegalizowane w całej Wielkiej Brytanii w listopadzie 2018 r.

Terapie te mogą być przepisywane tylko przez lekarzy specjalistów w ograniczonej liczbie przypadków, w których zawiodły inne leki.

Istnieje kilka innych leków na bazie cannabis, które są licencjonowane w Wielkiej Brytanii.

Nabilone to lek w formie kapsułki, który opracowano tak, aby działał podobnie do THC.

Lekarze mogą podawać go osobom poddawanym chemioterapii, aby pomóc im radzić sobie w nudnościach.

Sativex natomiast, to lek na bazie cannabis, który zawiera THC i CBD i jest licencjonowany w Wielkiej Brytanii dla osób cierpiących na stwardnienie rozsiane.

Rekreacyjne używanie marihuany nadal pozostaje nielegalne.
Co mówią eksperci?

Ley Sander, dyrektor medyczny w Towarzystwie Epilepsji i profesor neurologii na University College London, powiedział: „Ten nowy lek przyniesie nadzieję niektórym rodzinom, a zatwierdzenie przez UE jest pozytywnym krokiem. Jednak medyczna marihuana nadal pozostaje medycznym „polem minowym” i czeka nas z pewnością wiele przeszkód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog, portal o marihuanie, konopi indyjskiej, cannabis.