UE zatwierdza leczenie padaczki medyczną marihuaną

UE zatwierdziło stosowanie produktu medycznego na bazie cannabis u pacjentów z dwiema rzadkimi, ale ciężkimi postaciami padaczki dziecięcej.

Lekarze mogą już teraz przepisywać swoim pacjentom Epidiolex – doustny roztwór kannabidiolu, pochodzący z rośliny cannabis – jeśli tylko uważają, ze pomoże to chorym.

Lek został zatwierdzony do użytku w Wielkiej Brytanii i innych krajach europejskich, ale NHS obecnie wciąż nie zaleca jego stosowania.

Ale wielu rodzicom zależy na skutecznym leczeniu swoich dzieci, które pozwoli im normalnie żyć.

W ubiegłym miesiącu brytyjski National Institute for Health and Care Excellence podjął decyzję, aby nie zalecać przepisywania Epidiolexu z powodu braku dowodów na długoterminową skuteczność.

Ostateczne wytyczne mają się pojawić jeszcze w tym roku.
Co to jest Epidiolex?
Lek nie zawiera żadnych ilości psychoaktywnego składnika marihuany, substancji zwanej tetrahydrokannabinolem (THC).

Niektórzy rodzice, którzy zdecydowali się na podróż do Holandii w celu zakupu leku uważają, że leczenie nie jest skuteczne, ponieważ nie zawiera THC, które jak twierdzą, pomaga ich dzieciom.

Epidiolex został zatwierdzony jako opcja leczenia dzieci w wieku zaledwie dwóch lat z zespołem Lennoxa-Gastauta lub zespołem Dravet – dwóch trudnych w leczeniu stanów, które mogą powodować wiele napadów epilepsji w ciągu dnia.

Lek opracowany przez GW Pharmaceuticals będzie stosowany w połączeniu z innym lekiem przeciwpadaczkowym zwanym klobazamem.

Co z innymi medycznymi produktami z cannabis?

Istnieje wiele różnych medycznych produktów marihuany. Stosowanie tych zawierających THC zostało zalegalizowane w całej Wielkiej Brytanii w listopadzie 2018 r.

Terapie te mogą być przepisywane tylko przez lekarzy specjalistów w ograniczonej liczbie przypadków, w których zawiodły inne leki.

Istnieje kilka innych leków na bazie cannabis, które są licencjonowane w Wielkiej Brytanii.

Nabilone to lek w formie kapsułki, który opracowano tak, aby działał podobnie do THC.

Lekarze mogą podawać go osobom poddawanym chemioterapii, aby pomóc im radzić sobie w nudnościach.

Sativex natomiast, to lek na bazie cannabis, który zawiera THC i CBD i jest licencjonowany w Wielkiej Brytanii dla osób cierpiących na stwardnienie rozsiane.

Rekreacyjne używanie marihuany nadal pozostaje nielegalne.
Co mówią eksperci?

Ley Sander, dyrektor medyczny w Towarzystwie Epilepsji i profesor neurologii na University College London, powiedział: „Ten nowy lek przyniesie nadzieję niektórym rodzinom, a zatwierdzenie przez UE jest pozytywnym krokiem. Jednak medyczna marihuana nadal pozostaje medycznym „polem minowym” i czeka nas z pewnością wiele przeszkód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.