Olej z Cannabis Poprawia Objawy Fibromialgii

Małe, kontrolowane badanie placebo wykazało, że codzienne dawki oleju z konopi indyjskich bogatego w THC (tetrahydrokannabinol) znacznie zmniejszają doświadczany ból, zmęczenie oraz poprawiają jakość życia u osób z fibromialgią.

Wyniki badań, opublikowane niedawno w czasopiśmie Pain Medicine, obejmowały 17 kobiet z fibromialgią mieszkających w Florianopolis w Brazylii.

Uczestnikom podawano krople oleju z konopi indyjskich lub placebo przez osiem tygodni, zaczynając od początkowej dawki jednej kropli dziennie doustnie, a następnie zwiększając dawkę do średnio 3-4 kropli dziennie.

Olej z konopi indyjskich użyty w badaniu zawierał 1,22 mg THC i 0,02 mg CBD (kanabidiol) w jednej kropli. THC to psychoaktywny składnik marihuany.

Kobiety monitorowały doświadczane efekty poprzez wypełnianie kwestionariusza co 10 dni.

Niewiele zmian odnotowano w grupie placebo, ale kobiety otrzymujące prawdziwy olej cannabis odnotowały znaczną poprawę w szerokim zakresie objawów, w tym bólu, depresji, lęku i zmęczenia. Kobiety doświadczyły także znacznego wzrostu dobrego samopoczucia i bardziej skoncentrowane na swojej pracy w porównaniu z grupą placebo.

„Według naszej wiedzy jest to pierwsze randomizowane badanie z grupą kontrolną, które wykazało korzyści płynące z oleju z konopi indyjskich – bogatego w THC wyciągu z całej rośliny – w zakresie objawów i jakości życia osób z fibromialgią” – stwierdzili naukowcy.

„Podczas badania, wpływ substancji na jakość życia uczestników grupy cannabis był ewidentny, czego efektem były doniesienia o dobrym samopoczuciu i większej energii do wykonywania codziennych czynności. Częstotliwość i intensywność ataków bólu również uległy zmniejszeniu, aczkolwiek jest to dość subiektywne”.

Naukowcy doszli do wniosku, że kannabinoidy mogą być tanią i dobrze tolerowaną terapią dla pacjentów z fibromialgią, i zalecili włączenie kannabinoidów jako alternatywnej oraz ziołowej opcji do publicznego systemu opieki zdrowotnej w Brazylii.

„Wykazanie bezpieczeństwa i skuteczności w tym modelu jest dość znaczące. Miliony Amerykanów cierpią na FM (fibromialgię) – stan, który zwykle jest słabo kontrolowany przez standardowe leki. Te wyniki kliniczne wskazują, że dla wielu z tych pacjentów preparaty z cannabis, pochodzenia roślinnego mogą być bezpieczną i skuteczną alternatywą ”- powiedział Paul Armentano, zastępca dyrektora NORML, grupy popierającej marihuanę.

Główną słabością brazylijskiego badania jest jego niewielki rozmiar. Podczas badania uczestnicy kontynuowali również samodzielne przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, co mogło mieć wpływ na uzyskane wyniki.

W większym badaniu z 2019 roku, które zostało przeprowadzone w Izraelu wykazano również, że marihuana zmniejsza ból i poprawia jakość życia pacjentów z fibromialgią. Cannabis wykorzystane w badaniu z Izraelu było stosowane w formie oleju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.