Dym pochodzący ze spalania materiału roślinnego, z jakiegokolwiek źródła, zawiera wiele toksyn i substancji rakotwórczych. Palenie tytoniu, palenie cannabis lub siedzenie w pobliżu ogniska prowadzi do narażenia na te substancje, co może doprowadzić do pogorszenia czynności układu sercowo – naczyniowego i innych negatywnych skutków zdrowotnych. Przegląd literatury na temat wpływu palenia cannabis sugeruje, że jest ono związane z negatywnymi zaburzeniami sercowo – naczyniowymi i zaburzeniami funkcji płuc, ale nieprawidłowości w odniesieniu do płuc różnią się znacznie od tych, które dotyczą narażenia na dym tytoniowy.
Szczególnym zmartwieniem jest, czy podobnie jak dym tytoniowy, dym pochodzący z cannabis wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka płuc. Ten problem pozostaje kontrowersyjny, częściowo ze względu na status cannabis jako substancji kontrolowanej, więc przeprowadzenie badań na dużą skalę jest znacznie trudniejsze.
• Palenie bierne
Zaburzenia układu sercowo – naczyniowego występują wskutek wdychania dymu wszelkiego rodzaju. Ostatnie badania wykazały, że narażenie na dym z cannabis prawdopodobnie osłabia działanie układu sercowo – naczyniowego nawet bardziej niż dym tytoniowy. Dłuższa ekspozycja na dym zmniejsza zdolność rozciągania naczyń krwionośnych.
Należy podkreślić, że negatywne skutki działania układu sercowo – naczyniowego pochodzą z dymu powstałego w wyniku spalania materiału roślinnego, a nie od inhalacji kannabinoidów roślinnych, takich jak THC lub CBD. Zaburzenia układu występują nawet wtedy, gdy wszystkie kannabinoidy są usunięte z marihuany.
• Układ oddechowy, rak płuc
Literatura udowodniła, że wdychanie dymu tytoniowego wiąże się mocno ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka płuc. W przeciwieństwie do tego, jest dużo mniej badań pokazującch te powiązania z dymem oraz cannabis, co uniemożliwia nam wyciągnięcie ostatecznych wniosków w tym temacie. Niemniej jednak, zgromadzone dowody wskazują, że ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych związanych z płucami jest znacznie niższe w przypadku dymu z marihuany w porównaniu z dymem tytoniowym.
• Uszkodzenia układu oddechowego
Innym kluczowym punktem na to, że cannabis różni się od tytoniu jest jego wpływ na układ odpornościowy. Ogólnie rzecz biorąc, cannabis ma działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Może to być korzystne w przypadku pacjentów cierpiących na choroby zapalne, takie jak zapalna choroba jelit lub stwardnienie rozsiane.