Marihuana świetnym lekarstwem na zapalenia stawów

medyczna-marihuana-rekreacyjna-marihuana-na-zapalenie-stawow-terapia-marihuana-terapia-leczenie-lekarstwo

Prawie dwie trzecie Kanadyjczyków, którym zalecana jest medyczna marihuana stosują ją do zarządzania bólem dotyczącym stawów. Jednak potencjał tego leczenia nadal jest szeroko dyskutowany.

Naukowcy z Uniwersytetu McGill przeglądali materiały niosące dowody dotyczące marihuany w leczeniu stawów i stwierdzili, że nie ma wystarczających dowodów uzasadniających jej zastosowanie.

„Niestety nie ma jeszcze dobrych badań uzasadniających stosowanie marihuany w przypadku chorób reumatycznych,” mówi współautor badania doktor Mary-Ann Fitzcharles. „Oznacza to, że nie mamy żadnych badań, które mówią, że marihuana jest dobra lub niedobra, określających jej skuteczność i skutki uboczne zarówno w perspektywie krótko- i długoterminowej.”

Mimo eksperymentów na zwierzętach, sugerujących, że marihuana może zmniejszać ból przy zapaleniu stawów, doktor Fitzcharles i jej zespół odnaleźli tylko jedno badanie z udziałem ludzkich pacjentów.

Opublikowane w 2005 roku, 5-miesięczne badanie objęło 58 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, którym podano Sativex, farmaceutyczny ekstrakt konopi, i zaobserwowano poprawę kontroli bólu, choroby i lepszą jakość snu. Jednak doktor Fitzcharles twierdzi, że wnioski są „wątpliwe”, z powodu błędu w projekcie badania i różnic pomiędzy lekarstwem Sativex, a marihuaną.

Sativex, aerozol do jamy ustnej opracowany przez GW Pharmaceuticals, posiada szereg zalet w porównaniu do bardziej podstawowych preparatów z konopi indyjskich.

Jednak, na poziomie molekularnym Sativex i konopia nie różnią się w ogóle. Obie substancje zawierają składniki czynne, zwane kannabinoidami, które podróżują przez różne części ciała za pośrednictwem krwi.

Zespół Dalhousie University, kierowany przez doktora Jason McDougall z Departamentu Farmakologii, był pierwszym, który wyjaśnił, jak marihuana może zmniejszyć ból stawów. W 2007 roku jego zespół potwierdził konkretne ścieżki, zwane receptorami kannabinoidowymi, które obecne są w ludzkich stawach. Wykazali oni również, że poprzez aktywowanie tych receptorów, kannabinoidy mogą zmniejszyć poziom bólu.

„Potem, stwierdziliśmy, że pójdziemy o krok dalej i sprawdzić czy skoro marihuana może zmniejszyć ból, to czy może także zmniejszyć stan zapalny. I zrobiliśmy kilka eksperymentów, które rzeczywiście, wykazały, że kannabinoidy mogą zmniejszyć stan zapalny stawów,” opowiada.

W każdym razie, badanie doktora McDougall angażuje miejscowe wstrzykiwanie kannabinoidów, które różni się od tego, w jaki sposób większość pacjentów przyjmuje swój lek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.