Marihuana świetnym lekarstwem na zapalenia stawów

Marihuana świetnym lekarstwem na zapalenia stawów, HolenderskiSkun, Holenderski Skun

Prawie dwie trzecie Kanadyjczyków, którym zalecana jest medyczna marihuana stosują ją do zarządzania bólem dotyczącym stawów. Jednak potencjał tego leczenia nadal jest szeroko dyskutowany.

Naukowcy z Uniwersytetu McGill przeglądali materiały niosące dowody dotyczące marihuany w leczeniu stawów i stwierdzili, że nie ma wystarczających dowodów uzasadniających jej zastosowanie.

„Niestety nie ma jeszcze dobrych badań uzasadniających stosowanie marihuany w przypadku chorób reumatycznych,” mówi współautor badania doktor Mary-Ann Fitzcharles. „Oznacza to, że nie mamy żadnych badań, które mówią, że marihuana jest dobra lub niedobra, określających jej skuteczność i skutki uboczne zarówno w perspektywie krótko- i długoterminowej.”

Mimo eksperymentów na zwierzętach, sugerujących, że marihuana może zmniejszać ból przy zapaleniu stawów, doktor Fitzcharles i jej zespół odnaleźli tylko jedno badanie z udziałem ludzkich pacjentów.

Opublikowane w 2005 roku, 5-miesięczne badanie objęło 58 pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów, którym podano Sativex, farmaceutyczny ekstrakt konopi, i zaobserwowano poprawę kontroli bólu, choroby i lepszą jakość snu. Jednak doktor Fitzcharles twierdzi, że wnioski są „wątpliwe”, z powodu błędu w projekcie badania i różnic pomiędzy lekarstwem Sativex, a marihuaną.

Sativex, aerozol do jamy ustnej opracowany przez GW Pharmaceuticals, posiada szereg zalet w porównaniu do bardziej podstawowych preparatów z konopi indyjskich.

Jednak, na poziomie molekularnym Sativex i konopia nie różnią się w ogóle. Obie substancje zawierają składniki czynne, zwane kannabinoidami, które podróżują przez różne części ciała za pośrednictwem krwi.

Zespół Dalhousie University, kierowany przez doktora Jason McDougall z Departamentu Farmakologii, był pierwszym, który wyjaśnił, jak marihuana może zmniejszyć ból stawów. W 2007 roku jego zespół potwierdził konkretne ścieżki, zwane receptorami kannabinoidowymi, które obecne są w ludzkich stawach. Wykazali oni również, że poprzez aktywowanie tych receptorów, kannabinoidy mogą zmniejszyć poziom bólu.

„Potem, stwierdziliśmy, że pójdziemy o krok dalej i sprawdzić czy skoro marihuana może zmniejszyć ból, to czy może także zmniejszyć stan zapalny. I zrobiliśmy kilka eksperymentów, które rzeczywiście, wykazały, że kannabinoidy mogą zmniejszyć stan zapalny stawów,” opowiada.

W każdym razie, badanie doktora McDougall angażuje miejscowe wstrzykiwanie kannabinoidów, które różni się od tego, w jaki sposób większość pacjentów przyjmuje swój lek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog, portal o marihuanie, konopi indyjskiej, cannabis.