Stosowanie marihuany u pacjentów z anemią sierpowatą

Stosowanie marihuany u pacjentów z anemią sierpowatą: W jaki sposób marihuana może im pomóc?

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych rodzi się około 1000 dzieci z anemią sierpowatą. Choroba ta, zwana także sierpowatokrwinkową, jest chorobą genetyczną i nieproporcjonalnie, dotyka wiele osób o afrykańskim pochodzeniu. W anemii sierpowatej normalne, czerwone krwinki przekształcają się w twarde, lepkie komórki, które mają nietypowy kształt przypominający literę „s”, przypominającą narzędzie rolnicze nazywane sierpem. Kiedy komórki te umierają, mogą one zatykać przepływ krwi, prowadząc do poważnych, a czasem nawet śmiertelnych powikłań, w tym udaru oraz infekcji. Jedynym lekarstwem na anemię sierpowatą jest ryzykowny przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych.

Ze względu na to, że jednym z objawów tej choroby jest ból, rośnie nadzieja, że marihuana może pomóc tym osobom z nią sobie poradzić.
Przegląd badań

Istnieje niewiele badań na temat marihuany oraz anemii sierpowatej, ale istnieje duża potrzeba badań na dużą skalę.

Badania

Jak rozpowszechnione jest stosowanie cannabis wśród osób z anemią sierpowatą? Badanie z 2018 roku opublikowane w Cannabis and Cannabinoid Research przez Mary Ann Liebert Inc., wykazało, że 42 procent ankietowanych pacjentów wykorzystywało medyczną marihuanę w leczeniu anemii sierpowatej w ciągu ostatnich dwóch lat. Odkrycia doprowadziły do tego, że naukowcy zalecili dalsze badania oraz formalne uznanie choroby sierpowatej za jednostkę chorobową leczoną marihuaną: „Jawne włączenie choroby sierpowatej jako warunku kwalifikującego się do leczenia medyczną marihuaną może zmniejszyć nielegalne wykorzystanie marihuany oraz powiązane ryzyko oraz koszty dla osób żyjących z tą chorobą.”

Nie ma wielu badań na temat tego, w jaki sposób marihuana może pomóc osobom cierpiącym na anemię sierpowatą, ale badania wykazuj, że 42 procent ankietowanych pacjentów próbowało marihuany w celu złagodzenia doświadczanej choroby.

Jednak, nie wszystkie badania wykazały, że marihuana może być korzystna w leczeniu anemii sierpowatej; niektóre osoby zgłosiły doświadczenie działań niepożądanych. Na przykład, w badaniu z 2017 roku opublikowanym w tym samym czasopiśmie stwierdzono, że stosowanie cannabis było powiązane z częstotliwością hospitalizacji z powodu kryzysów okluzyjnych lub wystąpienia silnego bólu związanego z anemią sierpowatą. Nie jest jednak jasne, czy związek między stosowaniem cannabis, a hospitalizacją był bezpośredni, czy udział miały tutaj także inne czynniki. Niezależnie od tego, naukowcy pracujący nad tym badaniem doradzili, że wyniki należy wyjaśnić poprzez lepiej kontrolowane badania.

Ale czy marihuana może oferować potencjalne korzyści uśmierzające ból u osób z anemią sierpowatą? Badanie kliniczne przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (UCSF) próbowało odpowiedzieć na to pytanie, testując wpływ palonej marihuany na przewlekły ból związany z chorobą sierpowatą. Po zakończeniu rekrutacji uczestników w 2018 roku, wyniki powinny być dostępne do analizy w ciągu dwóch najbliższych lat.

Ponadto, chociaż może nie być jasne, czy marihuana może leczyć ból charakterystyczny dla anemii sierpowatej, medyczna marihuana pomaga wielu osobom znoszącym ból powodowany innymi schorzeniami, takimi jak fibromialgia.

Więcej badań klinicznych podobnych do tego, które obecnie jest w toku na UCSF wyjaśni, w jaki sposób cannabis może odnieść się do spektrum leczenia bólu powodowanego anemią sierpowatą. Ponadto, marihuana może pomóc w radzeniu sobie z innymi objawami choroby sierpowatej, takimi jak obrzęk dłoni, stóp, oraz zmniejszania stanów zapalnych.

Co mówią eksperci

Opinie ekspertów różnią się. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy marihuana jest bezpieczną oraz skuteczną opcją leczenia anemii sierpowatej, ale wydaje się, że istnieje jedna pewna w tej kwestii: Afroamerykanie, którzy cierpią na tę chorobę, nie mają odpowiedniego oraz legalnego dostępu do marihuany.

Podsumowanie

Wykazano, że marihuana jest skuteczna w leczeniu różnego rodzaju stanów bólowych, a ze względu na fakt, że wstępne badania nad jej stosowaniem w niedokrwistości sierpowatej są obiecujące, dalsze badania mogą pomóc wyjaśnić rolę marihuany w leczeniu tej poważnej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.