Kto Odkrył Marihuanę?

Kto odkrył marihuanę? Starożytne początki cannabis.

Ludzkość używa konopi znacznie dłużej, niż większość ludzi zdaje sobie sprawę.

Próba opowiedzenia historii starożytnej marihuany jest jak próba odgadnięcia obrazka na układance, w której brakuje większości elementów. Większość tego, co wiemy o historycznych zastosowaniach konopi indyjskich, pochodzi z nielicznych dowodów archeologicznych i często niepewnych tłumaczeń tekstów sprzed tysięcy lat. Możemy zgadywać, ale w końcu im więcej odpowiedzi odkrywamy, tym więcej pytań odsłaniamy.

Niemniej jednak, dzięki zmieniającej się opinii publicznej i falom legalizacji, badania nad konopiami indyjskimi zyskują na popularności. W rezultacie wiemy więcej o pochodzeniu konopi niż kiedykolwiek wcześniej – a teraz nadszedł czas, aby odzyskać część naszej dawno utraconej historii.

Skąd pochodzi marihuana?

Możemy jeszcze wiele się dowiedzieć o starożytnej historii marihuany, ale jedno jest pewne: roślina konopi pochodzi z Azji Środkowej i Południowo-Wschodniej. Do dziś kwitnące zioło rośnie dziko na Stepach Eurazji, rozległym obszarze trawiastym obejmującym zachodnie Chiny i Mongolię, przez Kazachstan i południe w kierunku Indii i Bliskiego Wschodu.

Kiedy odkryto marihuanę?

Trudno powiedzieć, kiedy po raz pierwszy odkryto marihuanę; zioło jest częścią ludzkiego życia od tysiącleci. Eksperci sugerują, że roślina była prawdopodobnie przedmiotem handlu między różnymi kulturami na prekursorze jedwabnego szlaku – najstarszego i prawdopodobnie najważniejszego szlaku handlowego w historii ludzkości. Ale pierwsze „odkrycie” konopi prawdopodobnie miało miejsce, zanim grupy ludzkie prowadziły między sobą wymianę handlową regularnymi trasami.

Badacze botaniczni i archeologiczni przypuszczają, że roślina została po raz pierwszy udomowiona około 12 000 p.n.e. Jeśli te szacunki okażą się poprawne, domowe konopie należą do najwcześniejszych upraw rolniczych udomowionych przez ludzi. Jednak dowody archeologiczne mają często niepewny charakter. W naszych czasach nowożytnych możemy z pewnością jedynie być pewni tego co możemy znaleźć – a natura ma sposób na wymazanie przeszłości.
Wiemy, że do 8000 p.n.e. starożytni Mezopotamianie i starożytni Chińczycy robili tkaniny konopne. Wiemy również, że mitologiczny chiński cesarz Shennong używał konopi jako lekarstwa około 3000 lat p.n.e. Napisane później starożytne teksty głosiły, że „boski rolnik” używał konopi do leczenia chorób takich jak reumatyzm i dna moczanowa. Chociaż z pewnością trudno w tym przypadku oddzielić mit od faktu.

Kto odkrył marihuanę?

Najwcześniejsze archeologiczne dowody na udomowioną marihuanę pochodzą ze starożytnej Japonii i Chin. W Japonii nasiona konopi i skrawki włókien znalezione w artefaktach ceramicznych z prefektury Fukui pochodzą z wczesnego okresu Jamon, który trwał od 10 000 do 200 lat p.n.e. Te szczególne odkrycia wskazują, że konopie indyjskie były używane do celów spożywczych i przemysłowych, a nie do właściwości psychoaktywnych ani leczniczych.

Jednak osoby zainteresowane historią psychoaktywnej marihuany mogą uznać kolejne odkrycia o wiele bardziej fascynujące. W 2019 r. kohorta niemieckich i chińskich naukowców przetestowała pozostałości chemiczne w pogrzebowych kadzidłach, które mają ponad 2500 lat. Zaskakujące znalezisko? Testy palników kadzideł wykazały obecność THC, chemicznego sprawcy słynnego „haju” z konopi.

Kadzidła znaleziono na cmentarzu Jirzankal we wschodnich górach Pamiru, regionie zachodnich Chin ze szczególnie wysokimi wysokościami. Naukowcy postulują, że konopie palono podczas rytuałów pogrzebowych, chociaż nie ma dowodów sugerujących, że ci starożytni ludzie palili konopie w sposób, w jaki my zwykle to robimy. Raczej bardziej prawdopodobne jest, że jej odurzający aromat po prostu wypełniał atmosferę.

Odkrycie na cmentarzu Jirzankal jest znaczące: jest to pierwszy dowód naukowy, który pokazuje, że nasi starożytni krewni z centralnej Eurazji mogą być jednymi z pierwszych ludzi, którzy zaczęli zarówno używać, jak i uprawiać psychoaktywną marihuanę. W gruncie rzeczy mogą to być pierwsi ludzie, którzy mogli „odkryć” marihuanę, jaką znamy dzisiaj.

Jak wyjaśnia w komunikacie prasowym Nicole Boivin, dyrektor Instytutu Nauki o Historii Człowieka im. Maxa Plancka: „Odkrycia [z tego badania] potwierdzają pogląd, że rośliny konopi zostały po raz pierwszy wykorzystane ze względu na zawarte w nich związki psychoaktywne w górskich regionach wschodniej Azji Środkowej, a następnie rozprzestrzeniły się na inne regiony świata”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.