Uprawa Wertykalna: Plusy i Minusy 

Nasza populacja, a w szczególności ludność miejska, rośnie w alarmującym tempie. Według statystyk ONZ do 2050 r. globalna populacja wzrośnie o 2,2 miliarda, z czego 68% będzie mieszkać na obszarach miejskich.

To skłania do pytań o zrównoważony rozwój naszych dostaw żywności, takich jak rolnictwo wertykalne.

Zrównoważony rozwój miast jest kluczem do sukcesu, a wraz z pojawianiem się nowszych i bardziej wyrafinowanych technologii, rolnictwo wertykalne znajduje się w centrum uwagi jako obiecujący sposób ekonomicznej produkcji dużych ilości żywności.

Czym jest rolnictwo wertykalne?

Rolnictwo wertykalne, znane również jako pionowe ogrodnictwo, to praktyka uprawy w pomieszczeniach, w której rośliny i uprawy są uprawiane na pochyłej powierzchni lub w pionowych stosach i warstwach. Zajmuje to znacznie mniej miejsca niż konwencjonalne metody uprawy, które wykorzystują jednopoziomowe poziome powierzchnie, takie jak pola do uprawy.

Rolnictwo pionowe przynosi korzyści obszarom miejskim, ponieważ platformy uprawowe można zintegrować z istniejącymi konstrukcjami, takimi jak magazyny, kontenery transportowe i drapacze chmur. Rolnicy wertykalni wykorzystują technologię Controlled Environment Agriculture (CEA), aby zmaksymalizować plony, kontrolując zmienne, które pozostają nieprzewidywalne w rolnictwie zewnętrznym, takie jak:

• Światło
• Wilgotność
• Temperatura
• Narażenie na gazy.

Można testować różne gleby, a metody CEA obejmują również techniki aeroponiczne, akwaponiczne i hydroponiczne. Mówiąc prosto, uprawa wertykalna to nowa generacja upraw szklarniowych, z dodatkową korzyścią w postaci maksymalizacji plonów przy użyciu jedynie ograniczonej przestrzeni.

Plusy i minusy rolnictwa pionowego

Zalety i wady rolnictwa pionowego obejmują szeroki zakres zagadnień, w tym wydajność, wpływ na środowisko, koszty operacyjne, technologię i czynniki ludzkie.

Zalety rolnictwa wertykalnego

Chociaż główne zalety rolnictwa wertykalnego opierają się na zwiększeniu plonów na mniejszym obszarze upraw, istnieje kilka innych aspektów, które należy wziąć pod uwagę w ramach całego modelu.

1. Lepsze wykorzystanie ziemi

Rolnictwo pionowe pozwala na znacznie bardziej efektywne wykorzystanie ziemi, ponieważ warstwy różnych systemów wzrostu można sadzić jedna na drugiej. W rzeczywistości, w przypadku upraw winorośli, takich jak pomidory i warzywa, uprawa wertykalna w pomieszczeniach może osiągnąć dziesięciokrotnie wyższą wydajność niż konwencjonalne metody uprawy.

Ponadto, zmniejszając powierzchnię niezbędną do uprawy żywności na wolnym powietrzu, można chronić i powiększać terytoria naturalnego życia roślinnego i zwierzęcego, co oznacza, że ​​populacje mogą się odradzać, a zagrożone gatunki stają w obliczu zmniejszonego zagrożenia wyginięciem.

2. Przewidywalne i stabilne plony

Gdy zmienne potrzebne do optymalizacji produkcji można kontrolować, rolnicy mogą uprawiać i zbierać plony przez cały rok, zamiast ulegać sezonowym trendom i rozbieżnościom. Oznacza to, że produkcja roślinna jest bardziej spójna i może być planowana z wyprzedzeniem w celu zaspokojenia potrzeb łańcucha popytu. Potencjalne niedobory żywności można uniknąć, rolnicy mogą zawierać umowy z dostawcami bez obawy o niewywiązanie się z uzgodnionych ilości, a ich strumień dochodów pozostaje stały.

3. Ochrona upraw

Jedną z głównych zalet uprawy pionowej jest możliwość ochrony roślin. W przypadku konwencjonalnego rolnictwa na wolnym powietrzu istnieje znaczne ryzyko uszkodzenia lub utraty upraw z powodu:

Niekorzystnych warunków pogodowych, takich takie jak susze, powodzie i burze
Inwazyjne gatunki roślin
Żerowanie zwierząt
Szkodniki, takie jak owady, gąsienice i robaki.

Bez tych nieprzewidywalnych zmiennych pionowe rolnictwo indoor gwarantuje maksymalną ochronę upraw i zdrowe zbiory.

4. Różnorodność odmian

Ponieważ oświetlenie, temperaturę i poziomy wilgotności można modyfikować, rolnictwo pionowe umożliwia naśladowanie szeregu różnych klimatów. Zwiększa to różnorodność roślin, które można uprawiać, dając rolnikom elastyczność w zaspokajaniu popytu na nowości i produkty pozasezonowe. Ponadto, ponieważ nie ma szkodników do zwalczania, nie są wymagane żadne chemiczne pestycydy, co ułatwia i bardziej opłacalne zaspokojenie stale rosnącego zapotrzebowania na żywność ekologiczną.

5. Oszczędności środowiskowe

Podstawowe korzyści środowiskowe rolnictwa pionowego obejmują:

Ochrona wody – badania przeprowadzone przez Columbia University Earth Institute wskazują, że w rolnictwie pionowym zużywa się o 70-95% mniej wody niż w przypadku konwencjonalnych metod uprawy.

Zmniejszone emisje dwutlenku węgla – Poprzez produkcję większej ilości owoców i warzyw w kraju, potrzeba importu z zagranicy jest negowana.

Wytwarzanie energii – możliwe, że metan wytwarzany przez pozostałości kompostowni mógłby zostać wykorzystany do wytwarzania energii.

6. Zwiększone zyski

Im bardziej naukowe stają się procesy, tym łatwiej jest rolnikom maksymalizować swoje zyski. Optymalne strategie wzrostu prowadzą do większych zbiorów, co oznacza więcej produktów do sprzedania i większy dochód. Dodatkowo, ponieważ rośliny uprawiane pionowo są ekologiczne i zdrowsze niż ich odpowiedniki, możliwe jest, że rolnicy mogą to wykorzystać, aby pobierać wyższe ceny za sztukę.

Wady rolnictwa wertykalnego

Zalety rolnictwa wertykalnego są niezaprzeczalne. Istnieje jednak również kilka wad, które należy wziąć pod uwagę. Aby pomóc Ci uzyskać przejrzysty ogólny obraz, oto krótka lista najczęstszych problemów związanych z uprawą wertykalną.

1. Wysokie koszty

Ponieważ zarówno pierwotna konfiguracja, jak i bieżące monitorowanie są złożone, znalezienie odpowiednio wykwalifikowanego personelu jest jedną z najważniejszych wad w rolnictwie pionowym. Technologia jest stosunkowo nowa, a liczba ekspertów jest ograniczona. Ponadto mechanizmy potrzebne do ciągłego cyklu, usuwania i wymiany roślin w systemie układania są zwykle kosztowne. Bieżąca konserwacja może być również kosztowna, ponieważ rachunki za energię mogą być wysokie, a urządzenia kontrolujące wilgotność, temperaturę i poziom światła są zazwyczaj kosztowne w serwisowaniu i naprawie.

2. Technologia

Technologia uprawy wertykalnej wciąż jest w fazie rozwoju. Tak więc, podczas gdy wczesna inwestycja może przynieść korzyści, technologia może szybko stać się przestarzała, ponieważ konkurenci na późniejszym etapie będą wymyślać bardziej zaawansowane rozwiązania. Ponadto nadal pozostaje wiele do zrobienia w zakresie infrastruktury przetwarzania upraw, aby skutecznie obsługiwać zbiory na dużą skalę na poziomie lokalnym. Obecnie wielu rolników zajmujących się uprawą wertykalną transportuje swoje plony kilka mil poza teren zakładu, aby je przetworzyć i spakować.

Musisz również sprawdzić ustawodawstwo i przepisy swojego stanu. Niektóre regiony zabraniają rozwoju pionowych systemów rolniczych bez potwierdzenia odpowiednich kwalifikacji, a niektóre wymagają zgody urzędników państwowych.

3. Żywotność roślin

Hodowla w pomieszczeniach wymaga ręcznego zapylania, ponieważ środowisko wzrostu jest pozbawione pszczół i owadów. Może to potencjalnie prowadzić do niższych plonów, jeśli nie zostanie wykonane prawidłowo. Innym czynnikiem wpływającym na zdrowie roślin jest awaria technologii, która utrzymuje optymalne warunki wzrostu. Istnieje również argument, że gdy rośliny są uprawiane w sztucznym środowisku, mogą im brakować niektórych składników odżywczych znajdujących się w roślinach uprawianych na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.