Kwasy Humusowe i Fulwowe

Kwasy humusowe i fulwowe w uprawie roślin marihuany.

Stosowanie kwasów humusowych i fulwowych staje się coraz bardziej popularne wśród wszystkich hodowców konopi, którzy mogą teraz korzystać ze zdrowej, bogatej i żywej gleby, która produkuje szczęśliwe rośliny, a tym samym obfite plony. Dzięki tym substancjom pobieranie i zagospodarowanie składników odżywczych jest znacznie wydajniejsze, a wzrost korzeni jest po prostu spektakularny.

Niezależnie od tego, czy używasz gleby organicznej, czy systemów hydroponicznych, stosowanie kwasów humusowych i fulwowych jest bardzo łatwym sposobem na zapewnienie najlepszych możliwych warunków dla korzeni Twoich roślin. Rzeczywiście, jest szczególnie zalecany w uprawie hydroponicznej, ponieważ tego typu podłoża uprawowe nie zawierają składników odżywczych ani życia drobnoustrojów. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz pożywkę, którą starannie przygotowałeś dla swoich roślin.

Gleba składa się z wielu substancji, niektóre z nich powstają w wyniku procesu transformacji określonych cząsteczek. Wśród organicznych składników gleby możemy znaleźć z jednej strony organizmy żywe, az drugiej materię organiczną, która zwykle pochodzi z procesów chemicznej i mikrobiologicznej przemiany odpadów organicznych zawartych w glebie.

Z kolei tę materię organiczną możemy podzielić na materiał niezmieniony (świeży, nieprzetworzony lub modyfikowany) i materiał zmieniony (czasami nazywany humusem), które są produktami ubocznymi fizycznie i chemicznie różnymi od substancji, z których pochodzą. Czasami proces, z którego powstaje ten zmieniony materiał, nazywa się humifikacją.

Wreszcie, zmieniony materiał można podzielić na substancje niehumusowe (aminokwasy, lipidy, węglowodany) oraz substancje humusowe, z którymi mamy obecnie do czynienia. Termin „humus” ma charakter ogólny, co oznacza, że ​​stosuje się go do różnych materiałów zwykle klasyfikowanych według poziomów rozpuszczalności:

• Kwasy huminowe
• Kwasy fulwowe
• Humina (nierozpuszczalne substancje humusowe).

Większość dostępnych obecnie w sprzedaży kwasów huminowych i fulwowych pochodzi z leonardytu, ziemistej substancji pochodzącej z niedokończonego procesu karbonizacji. Podczas tej przemiany odpady organiczne są z czasem sprężane i podgrzewane, powoli przekształcając się w torf, następnie węgiel brunatny, węgiel i wreszcie antracyt (leonardyt powstaje, gdy torf przekształca się w węgiel brunatny). Wysoka zawartość tych substancji obecnych w leonardycie, a także ich wysoka bioaktywność, sprawiły, że leonardyt stał się głównym źródłem substancji humusowych.

Czym są kwasy humusowe?

W wyniku rozkładu materii organicznej w glebie przez organizmy mikrobiologiczne, kwasy humusowe są ciemnymi makrocząsteczkami rozpuszczalnymi w wodzie alkalicznej, które stały się doskonałym wyborem do poprawy właściwości gleby ze względu na ich wysoką masę cząsteczkową. Jednocześnie zapewniają lepsze zarządzanie i mobilność składników odżywczych dostępnych w podłożu oraz znacznie poprawiają retencję wody.

Dzięki działaniu chelatującemu przylegają do mikroelementów obecnych w podłożu i tworzą wiązanie, dzięki któremu są lepiej przyswajane przez korzenie roślin. W ten sposób poprawia się zarówno zdolność wymiany kationów, jak i zdolność buforowania podłoża, co przekłada się na lepszy rozwój roślin. Pozwalają również na lepsze uwalnianie składników odżywczych z gleby, jednocześnie znacznie poprawiając pobieranie mikroskładników, co może uratować wiele problemów wynikających z tego – często trudnego do zdiagnozowania – rodzaju niedoboru składników odżywczych.

Czym są kwasy fulwowe?

Kwasy fulwowe są materiałem humusowym o żółtawym zabarwieniu, podobnym do tego pierwszego, chociaż zawierają mniej węgla, a więcej wodoru w swoim składzie cząsteczkowym (masa cząsteczkowa jest wtedy mniejsza). Są to makrocząsteczki rozpuszczalne w wodzie (kwasowej lub zasadowej) i szczególnie zręczne, jeśli chodzi o przechodzenie przez błonę komórek roślinnych.

To jeden z głównych powodów, dla których kwasy fulwowe są często stosowane poprzez opryskiwanie dolistne, dzięki czemu są szybko wchłaniane. Można je jednak również stosować poprzez nawadnianie zmieszane ze zwykłym roztworem odżywczym. Są idealne jako środki szybko działające, będąc doskonałymi wzmacniaczami korzeni.

Kwasy humusowe i fulwowe do uprawy konopi

Teraz, gdy mamy znacznie jaśniejsze pojęcie o tym, czym dokładnie są te substancje i jak działają, nie jest dla nas zaskoczeniem, że coraz większa liczba hodowców (zwłaszcza profesjonalistów) wybiera kwasy humusowe i fulwowe w celu zmniejszenia ilości stosowanych składników odżywczych i uzyskać lepsze zbiory. Oznacza to większy dochód przy mniejszych wydatkach, coś, czego szuka każdy hodowca.

Podsumujmy teraz potencjalne korzyści wynikające ze stosowania kwasów humusowych i fulwowych do uprawy konopi:

• Retencja wody, aktywność drobnoustrojów i wymiana kationów są silnie zwiększone.
• Poprawa drenażu i pojemności buforowej gleby.
• Lepsze pobieranie składników odżywczych (działanie chelatujące) i mobilność, również poprzez listowie.
• Toksyny glebowe są mniej dostępne dla roślin.
• Poprawia metabolizm roślin, dzięki czemu idealnie nadaje się do kiełkowania nasion, ukorzeniania i przesadzania.
• Wzmocnienie podziału komórek, poprawa tempa wzrostu.
• Stymulowana fotosynteza, idealna dla roślin w zacienionych miejscach (zwłaszcza kwasy fulwowe aplikowane dolistnie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.