Pionier Legalizacji Konopi w Europie 

Luksemburg, pionier legalizacji konopi w Europie.

Luksemburg jest na dobrej drodze, aby stać się pionierskim krajem w Europie pod względem ustawodawstwa dotyczącego konopi. Jego koalicyjny rząd ogłosił już zamiar przeprowadzenia poważnych reform, w tym między innymi legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych, ale także szeregu innych ważnych dla społeczeństwa zmian, takich jak bezpłatny transport publiczny, wzrost o 100 euro na minimalne wynagrodzenie miesięczne, a także 2 dodatkowe dni urlopu rocznie.

W tym celu ministrowie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Sprawiedliwości, Zdrowia, Edukacji Narodowej, Dzieci i Młodzieży oraz Spraw Zagranicznych i Europejskich zorganizowali wspólną konferencję prasową, na której zaprezentowano skoordynowany pakiet propozycji działań mających na celu rozwiązanie problemu narkomanii związane z przestępczością.

Jak stwierdzono w artykule CNN World, reformy te są wprowadzane przez rząd w celu zwalczania przestępczości związanej z handlem narkotykami i nielegalnym rynkiem narkotykowym. Jak poinformowały źródła rządowe The Guardian: „Planowany jest regulowany przez państwo system produkcji i dystrybucji w celu zapewnienia jakości produktów, przy czym przychody ze sprzedaży będą inwestowane głównie w profilaktykę, edukację i opiekę zdrowotną w szerszym zakresie narkomanii”.

„Kiedy kraj dobrze funkcjonuje, ludzie powinni na tym skorzystać” – Xavier Bettel, premier Luksemburga

Jakie są planowane zmiany w Luksemburgu?

Podsumowując części, które najbardziej nas interesują na tym blogu, innymi słowy uprawa i konsumpcja konopi, jest to międzyresortowy projekt, który proponuje zalegalizowanie domowej uprawy konopi dla osób powyżej 18 roku życia poprzez zezwolenie na uprawę 4 rośliny na gospodarstwo domowe, oczywiście jego konsumpcja, ale określa również, że nie będzie limitu poziomu THC w gotowym produkcie. Uprawa będzie możliwa, zarówno w pomieszczeniach pod lampami, jak i na zewnątrz, czy to na balkonie, tarasie czy bezpośrednio w ogrodzie, o ile odbywa się to w zwykłym miejscu zamieszkania.

Innym ważnym aspektem tego prawa, który należy wziąć pod uwagę, jest regulacja dotycząca nasion konopi: sprzedaż nasion jest dozwolona bez ograniczeń co do ilości THC lub tetrahydrokanabinolu i będzie można je kupić w sklepach stacjonarnych lub w sklepach internetowych (także pozwalając na ich zakup) Ponadto ustawodawcy przewidują utworzenie łańcucha produkcji nasion na poziomie krajowym. Jak powiedział sam minister sprawiedliwości Sam Tanson: „Myśleliśmy, że musimy działać, mamy problem z narkotykami, a konopie indyjskie są najczęściej używanym narkotykiem i stanowią dużą część nielegalnego rynku. Chcemy zacząć od umożliwienia ludziom uprawiać je w domu. Chodzi o to, że konsument nie znajduje się w nielegalnej sytuacji, jeśli spożywa konopie indyjskie i że nie wspieramy całego nielegalnego łańcucha od produkcji po transport i sprzedaż, gdzie jest wiele nieszczęść. wszystko, co możliwe, aby coraz bardziej oddalać się od nielegalnego czarnego rynku”.

Posiadanie marihuany również zostało zdekryminalizowane, chociaż wydaje się, że nie będzie można przewozić dużych ilości marihuany, nadal możemy mieć nadzieję, że zostanie ustalony limit umożliwiający bezpieczny transport małych ilości, który prawie na pewno będzie ustawić na 3 gramy na osobę. Należy również zauważyć, że zgodnie z nowymi przepisami zakazane pozostaje spożywanie w miejscach publicznych, a także sprzedaż produktów z konopi indyjskich lub pochodnych innych niż nasiona. Oczywiście kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem marihuany również pozostaną w mocy.

„Wojna z konopiami nie powiodła się” – Luksemburska Partia Zielonych

Państwo Luksemburg przewiduje również utworzenie organu regulacyjnego zajmującego się produkcją i dystrybucją konopi, gwarantując jednocześnie ich jakość. Intencją tego pierwszego kroku jest stworzenie ram prawnych, tak aby konsument mógł odejść od czarnego rynku, co – jesteśmy pewni – inni europejscy konsumenci postrzegają jako spełnienie marzeń. Wydaje się, że w końcu rząd przyznał się do daremności prohibicji i podjął działania mające na celu ochronę i wsparcie swoich obywateli używających konopi indyjskich. Dobrze dla nich!

Czego możemy się spodziewać na poziomie europejskim?

Oczywiste jest, że Francja i inne kraje sąsiadujące z Luksemburgiem mogą odczuć skutki tych zmian legislacyjnych. Wraz z legalizacją używania rekreacyjnego w Luksemburgu, jest bardzo prawdopodobne, że inne kraje, które mają progresywne podejście do tego tematu, takie jak Szwajcaria, Niemcy czy Holandia, będą nadal posuwać się dalej w legalizacji i dekryminalizacji marihuany. Co więcej, Malta ogłosiła, że ​​podąży tą samą ścieżką co Luksemburg i planuje zalegalizować uprawę, konsumpcję i posiadanie konopi, a także założyć kluby konopne zajmujące się dystrybucją.

Chociaż te zmiany mogą wydawać się nieistotne dla naszych francuskich czy hiszpańskich czytelników, jasne jest, że tego rodzaju reformy mogą mieć pewien wpływ na wszystkie kraje europejskie. Mamy nadzieję, że ten odważny akt rządu Luksemburga wywoła efekt domina, który jest wystarczająco silny, aby zmienić prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.