Niedobór Boru w Uprawie Marihuany

Czym jest niedobór boru i jak go naprawić?

Uprawiałeś konopie, ale nagle zauważyłeś, że młodsze liście bledną, zwijają się lub wyświetlają spalone końcówki. Twoja roślina prawdopodobnie cierpi na niedobór boru.

Ponieważ bor jest mikroelementem, wielu hodowców konopi często go pomija. Ale to może spowodować problemy gorsze niż się spodziewasz. Bor jest niezbędny do rozwoju rośliny, więc niedobór może prowadzić do różnych problemów, które mogą zahamować wzrost lub zagrozić plonom.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest niedobór boru — czym jest, jak go rozpoznać i naprawić oraz jak zapobiegać mu w przyszłości.

Dlaczego bor jest ważny dla konopi?

Bor jest mikroelementem, takim jak miedź lub żelazo, a twoja roślina potrzebuje go tylko w niewielkich ilościach. Zazwyczaj żyzna gleba lub bogate podłoże uprawowe zawiera wystarczającą ilość boru, aby zaspokoić potrzeby rośliny, ale twoja roślina może czasami nie być w stanie pobrać wystarczającej ilości boru, co prowadzi do różnych problemów.

Bor dba o określone aspekty zdrowia rośliny, takie jak:

• Promuje zdrowe funkcjonowanie komórek, w tym syntezę białek, produkcję nasion i metabolizm
• Pomaga w produkcji chlorofilu w liściach
• Pomaga budować ściany komórkowe w tkankach roślinnych
• Transportuje niezbędne węglowodany lub cukry do korzeni, wspomagając ich rozwój
• Pomaga w rozwoju kwiatów i pyłków (włosków) podczas fazy kwitnienia.

Znaczenie boru daje wyobrażenie o tym, co może się stać, jeśli twoja roślina nie otrzyma go w wystarczającej ilości.

Co powoduje niedobór boru?

Niedobór boru może wystąpić z różnych powodów. Jednak w większości przypadków jest to spowodowane niewłaściwymi warunkami glebowymi. Na przykład, jeśli twoja gleba jest piaszczysta lub ma niską zdolność zatrzymywania wilgoci, może wypłukiwać składniki odżywcze, prowadząc do niedoboru boru.

Dodatkowo, nieprawidłowe pH podłoża uprawowego może również powodować niedobór boru. Korzenie nie wchłaniają odpowiednio boru (i innych składników odżywczych), jeśli podłoże jest zbyt zasadowe lub kwaśne. Pobieranie boru najlepiej zachodzi w glebie o odczynie obojętnym.

Duże ilości wapnia w podłożu mogą również powodować niedobór boru, ponieważ powoduje blokadę składników odżywczych w korzeniach. Tak więc używanie twardej wody z kranu ze zbyt dużą ilością wapnia może powodować ten problem.

Z drugiej strony nieprawidłowe procedury podlewania również prowadzą do niedoboru boru. Częstą przyczyną jest nadmierne lub niedostateczne podlewanie. Lub może się to zdarzyć, jeśli używasz wody z odwróconej osmozy (RO) pozbawionej boru. Możesz uprawiać konopie indyjskie w wodzie RO, ale musisz upewnić się, że dodajesz odpowiednie składniki odżywcze, ponieważ RO nie zawiera żadnych minerałów ani składników odżywczych.

Jak rozpoznać niedobór boru?

Na szczęście niedobór boru jest łatwy do zidentyfikowania w roślinach konopi. Objawy występują głównie w obszarach rośliny, które aktywnie rosną, takich jak korzenie i młode pędy lub liście. Możesz zidentyfikować niedobór boru na następujące sposoby.

1. Liście

Jeśli twoja roślina nie może uzyskać odpowiedniej ilości boru, objawy pojawiają się najpierw na młodszych liściach. Pierwszą oznaką niedoboru boru jest to, że młode liście mogą się zwijać lub mieć grubsze krawędzie.

Nowe liście mogą również słabnąć, ponieważ są niedożywione. Tak więc, jeśli młode liście łatwo pękają podczas zginania, może to być kolejny objaw niedoboru boru. Objaw ten występuje na nowych liściach na wierzchołku pędu.

Ponadto nowe liście mogą być również jaśniejsze niż starsze. Bor ma kluczowe znaczenie dla produkcji chlorofilu, a jego brak może hamować produkcję chlorofilu, prowadząc do przebarwień.

Wreszcie, żyły na liściach mogą również wyglądać na nierówne, ponieważ niedobór boru może wpływać na tworzenie i podział komórek.

2. Korzenie

Korzenie to kolejny obszar, na którym najczęściej występują objawy niedoboru boru. U roślin z niedoborem boru korzenie mogą być krótkie i mieć szorstką skórkę ze zmarszczkami na końcach.

Podobnie jak liście, korzenie mogą również wykazywać nieregularne pogrubienie, przez co w niektórych miejscach wyglądają jak hantle. Jest to ponownie spowodowane zaburzonym tworzeniem się komórek w tkankach korzenia.

3. Nieprawidłowy wzrost

Wreszcie, możesz również zidentyfikować niedobór boru z wpływem rośliny na wzrost. Ponieważ bor wspomaga podział komórek w tkankach, może wpływać na wzrost rośliny, zwłaszcza w stanie wegetatywnym.

Niedobór boru niszczy również merystematyczne linie komórkowe, co dodatkowo pogarsza problem.

Młodsze pędy boczne mogą również wyglądać na zdeformowane lub odbarwione (brązowawe lub czerwonawe).

Jeśli zauważysz takie objawy, prawdopodobnie Twoja roślina cierpi na niedobór boru.

Inne niedobory z podobnymi objawami

Ale te objawy są również wspólne dla różnych innych niedoborów składników odżywczych. Na przykład żółknięcie lub odbarwienie liści jest głównym objawem chlorozy lub niedoborów wapnia i azotu.

Łatwo się pomylić, ale jeśli uważnie obserwujesz swoją roślinę, możesz odróżnić ten niedobór od reszty. Na przykład azot i inne powszechne niedobory wpływają na starsze liście, podczas gdy bor na młode liście i pędy.

Jak leczyć niedobór boru w konopiach indyjskich?

Niedobór boru jest dość prosty do leczenia w roślinach konopi. Po pierwsze, musisz upewnić się, że twoje podłoże ma odpowiedni poziom boru i że twoja roślina może go odpowiednio wchłonąć, aby go naprawić.

Zacznij od prawidłowej diagnozy swojej rośliny. Następnie postępuj zgodnie z tymi technikami, aby rozwiązać problem.

Sprawdź i wyrównaj pH

Jedną z najczęstszych przyczyn niedoboru boru jest nieprawidłowe pH podłoża uprawowego. Najpierw sprawdź pH pożywki za pomocą pehametru. Idealnie gleba musi mieć pH między 6,0 a 6,5, a system hydroponiczny musi mieć pH między 5,5 a 6,2.

Jeśli równowaga pH jest nieprawidłowa, należy ją ponownie zrównoważyć. Aby to zrobić, zacznij od przepłukania rośliny wodą o zrównoważonym pH. Następnie sprawdź pH roztworu odżywczego i zrównoważ je. Po spłukaniu i wypłukaniu rośliny kontynuuj podawanie jej roztworu odżywczego o odpowiednim pH.

Sprawdź ilość wapnia w podłożu

Następnie upewnij się, że twoje podłoże zawiera odpowiednią ilość wapnia, nie za dużo. Więc sprawdź swoje suplementy wapnia, jeśli ich używasz, aby upewnić się, że nie zawierają zbyt dużo wapnia. Powinieneś również rozważyć przejście na miękką wodę, która zawiera mniej wapnia.

Nie próbuj tego, jeśli twoja roślina nie wykazuje oznak nadmiaru wapnia, takich jak czerwone lub brązowe plamy na liściach. Zmniejszenie poziomu wapnia może prowadzić do niedoboru wapnia.

Popraw swoją rutynę podlewania

Powinieneś również przeanalizować swoją rutynę podlewania, aby upewnić się, że nie podlewasz rośliny nadmiernie, co również może powodować niedobór boru. Podlewaj roślinę tylko wtedy, gdy podłoże jest suche, ale nie za suche.

Właściwy poziom wilgotności jest również niezbędny w tym przypadku. Dlatego upewnij się, że poziom wilgotności jest odpowiedni. Wilgotność względna poniżej 25% może powodować niedobór boru. W razie potrzeby rozważ inwestycję w nawilżacz lub osuszacz.

Korzystaj z dobrych źródeł składników odżywczych

Używaj odpowiednich roztworów odżywczych i suplementów zaprojektowanych specjalnie dla rośliny konopi. Na przykład większość roślin konopi nie potrzebuje suplementów boru, ponieważ podłoże i woda zawierają bor, ale jeśli twoja roślina doświadcza niedoboru boru, upewnij się, że twoja pożywka zawiera wystarczającą ilość boru.

Używaj organicznych, bogatych w składniki odżywcze roztworów i suplementów i zawsze czytaj etykiety składników na kupowanych produktach. Upewnij się również, że postępujesz zgodnie z zaleceniami producenta, aby zastosować je w swojej roślinie w celu uzyskania optymalnych rezultatów.

Doładuj swoją roślinę borem

Na koniec możesz dać swojej roślinie zastrzyk boru, aby zrekompensować jego brak. Dodaj łyżkę stołową kwasu borowego do galona wody i podaj raz roślinie.

Jest to skuteczna metoda dostarczania zastrzyku boru, więc zrobienie tego raz powinno wystarczyć. Twoja roślina zareaguje na to pozytywnie, po czym możesz spłukać roślinę komercyjnym tonikiem z konopi indyjskich lub czystą wodą i kontynuować regularne odżywianie i nawadnianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.