Początek Udomowienia Roślin Marihuany

Wiemy, że jeden z najwcześniejszych dowodów na palenie marihuany odkryty w starożytnych grobowcach został zidentyfikowany w Chinach. W 2019 r. międzynarodowy zespół badaczy znalazł paleniska ze śladami marihuany na 2500-letnim cmentarzu w Azji Środkowej. Niewiele było jednak wiadomo na temat tego, kiedy ludzie zaczęli udomawiać konopie indyjskie. Jednak nowy artykuł badawczy opublikowany w Science Advances wykazał, że konopie indyjskie zostały po raz pierwszy udomowione we wczesnym neolicie w Azji Wschodniej.

Badanie ujawnia, że konopie indyjskie były jedną z pierwszych udomowionych roślin na Ziemi. Początkowo konopie indyjskie były wykorzystywane do rytuałów oraz celów przemysłowych i rolniczych. Jednak jej eksploatacja brutalnie spadła w XX wieku, podczas gdy jej wykorzystanie do celów rekreacyjnych rozszerzyło się na cały świat. Ludzie nie zbadali genomicznej historii udomowienia konopi, mimo że używali jej od tysiącleci. Według naukowców głównym powodem tego braku danych są ograniczenia prawne dotyczące konopi indyjskich. Naukowcy przedstawili unikalny globalny obraz udomowienia konopi indyjskich.

Badanie sugeruje, że pochodzenie uprawy tej rośliny rozprzestrzeniło się na cały świat. Ich odkrycia pokrywają się z ciągłą sztuczną selekcją i rozległą hybrydyzacją między lokalnie dostosowanymi, tradycyjnymi rasami lądowymi (odmianami marihuany, które rozwijały się naturalnie w środowisku przez wieki) a nowoczesnymi odmianami komercyjnymi. Zespół zaangażowany w badanie zebrał 82 próbki konopi (nasion lub liści) z całego świata. Próbki obejmowały odmiany wyselekcjonowane do produkcji włókien oraz inne z Europy i Ameryki Północnej wyhodowane do produkcji rekreacyjnej marihuany o wysokim poziomie THC.

Wyodrębniając genomowe DNA z próbek, sekwencjonując je w laboratorium w Szwajcarii i ponownie analizując dane sekwencjonowania z 28 innych próbek, naukowcy wykazali, że dzikie odmiany były w rzeczywistości odmianami, które „uciekły” z udomowionych form i ponownie przystosowały się do dzikiego środowiska. Badanie sugeruje również, że gatunek konopi ma jedno pochodzenie udomowienia, najprawdopodobniej w szerokim regionie od Azji Zachodniej przez Azję Środkową do północnych Chin.

Takie nowe odkrycia kontrastują z powszechnie akceptowanym poglądem, który wiąże konopie indyjskie z Azją Środkową jako centrum udomowienia upraw. Teoria pochodzenia z Azji Środkowej opierała się głównie na danych obserwacyjnych dzikich próbek w tym regionie. Jednak analizy całego genomu potwierdziły, że konopie indyjskie zostały udomowione już we wczesnym neolicie, około 12 000 lat temu.

Naukowcy napisali, że ich wniosek został poparty ceramiką i innymi dowodami archeologicznymi z tego samego okresu odkrytymi w dzisiejszych Chinach, Japonii i na Tajwanie. „Zbiega się to z datowaniem ceramiki z wytłoczonym sznurkiem z południowych Chin i Tajwanu (12 000 lat temu), a także nasion związanych z ceramiką z Japonii (10 000 lat temu). Stanowiska archeologiczne z artefaktami konopi typu Cannabis są konsekwentnie znajdowane od 7500 lat temu w Chinach i Japonii, a pyłki zgodne z uprawianymi konopiami znaleziono w Chinach ponad 5000 lat temu”, napisali w badaniu.

W oparciu zarówno o analizy demograficzne, jak i filogenetyczne, naukowcy sugerują, że wczesne udomowione konopie indyjskie były po raz pierwszy wykorzystywane jako uprawa wielofunkcyjna do około 4000 lat temu, zanim przeszły silną selekcję dywergencyjną w celu zwiększenia produkcji włókien lub narkotyków. Naukowcy sugerują również, że czysto dzicy przodkowie roślin konopi indyjskich wyginęli.

Obecne chińskie odmiany lądowe i dziko rosnące rośliny reprezentują najbliższych potomków puli genowej przodków, z której od tego czasu wywodzą się konopie i odmiany lądowe odmian. Konopie indyjskie podróżowały po świecie przez wieki. Tylko kilka udomowionych szczepów konopi rozszerzyło się, tworząc później konopie (o niskim poziomie THC) i marihuanę (o wysokim poziomie THC) około 4000 lat temu.

Wiele artefaktów z włókien pojawiło się w Azji Wschodniej, a konopie włókniste rozprzestrzeniły się na zachód do Europy i na Bliski Wschód, co ujawniły odkrycia archeologiczne z epoki brązu. Rytualne i odurzające używanie konopi zostało udokumentowane w zachodnich Chinach na podstawie pozostałości archeologicznych sprzed co najmniej 2500 lat.

„Pierwsza archeobotaniczna wzmianka o konopiach indyjskich na subkontynencie indyjskim pochodzi sprzed około 3000 lat” – napisali naukowcy. W przeciwieństwie do Azji Wschodniej, historyczne manuskrypty z Indii sprzed 2000 lat wskazują, że gatunek ten był używany wyłącznie do celów rekreacyjnych. „W ciągu następnych stuleci konopie indyjskie typu narkotycznego podróżowały do różnych regionów świata, w tym do Afryki (XIII wiek) i Ameryki Łacińskiej (XVI wiek), stopniowo docierając do Ameryki Północnej na początku XX wieku, a później, w latach siedemdziesiątych XX wieku, z subkontynentu indyjskiego. Tymczasem odmiany konopi zostały po raz pierwszy przywiezione do Nowego Świata przez wczesnych europejskich kolonistów w XVII wieku, a następnie zastąpione” – napisali naukowcy. Azja Wschodnia była już znana jako podstawowe starożytne miejsce udomowienia kilku gatunków roślin uprawnych, w tym ryżu, soi, moreli i brzoskwini.

Ale teraz do tej listy dołączyła również marihuana. Era neolitu rozpoczęła się, gdy niektóre grupy ludzi porzuciły koczowniczy tryb życia i rozpoczęły uprawę roli. Uważa się, że rewolucja neolityczna, znana również jako rewolucja rolnicza, rozpoczęła się około 12 000 lat temu. Zbiegła się ona w czasie z końcem ostatniej epoki lodowcowej. Rewolucja rolnicza zmieniła zachowanie ludzi i utorowała drogę dla współczesnej cywilizacji. Ponadto, naukowcy zapewnili wsparcie dla scenariusza ewolucyjnego, który wyjaśnia zmienność roślin konopi indyjskich jako wynik sztucznej selekcji przeprowadzonej przez pierwszych rolników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.