Mikroskładniki Czyli Pierwiastki Składowe

Te składniki odżywcze, zwane również „pierwiastkami śladowymi” ze względu na bardzo małą ich ilość, są niezbędne do wzrostu nasion konopi indyjskich, podobnie jak makroskładniki odżywcze. I choć potrzebna ilość może być 10 razy mniejsza (lub większa) od makroskładników, to są one kluczowe w rozwoju rośliny. Podobnie jak my, ludzie, rośliny potrzebują określonego zakresu składników odżywczych, aby spełniać kluczowe funkcje fizjologiczne. Kiedy spożywamy sałatkę lub inną formę pokarmu bogatego w składniki odżywcze, nasz organizm rozprowadza minerały, które właśnie spożyliśmy, poprzez układ naczyniowy.

Rośliny posiadają podobny, choć mniej złożony, system dostarczania składników odżywczych. W łodygach i gałęziach rośliny posiadają dwa rurkowate przejścia: ksylem i łyko. Podczas gdy łyko kieruje składniki odżywcze z liści do korzeni, ksylem ułatwia przepływ wody i minerałów z korzeni do reszty rośliny. Większość hodowców konopi ma obsesję na punkcie ilości azotu, fosforu i potasu, jaką otrzymują ich rośliny. Jednakże inna duża grupa minerałów, zwana łącznie mikroelementami, również odgrywa niezwykle ważną rolę w zdrowiu, rozwoju i produktywności roślin.

Czym są mikroskładniki?

Mikroelementy to minerały niezbędne do wzrostu roślin, stosowane w mniejszych ilościach. Chociaż są potrzebne nawet 10 razy mniej niż makro, mikroelementy mogą również powodować objawy związane z niedoborami składników odżywczych i są niezwykle ważne, aby roślina mogła zdrowo rosnąć i wytwarzać gęste pąki.

Mikroelementy można znaleźć w wodzie kranowej. Zatem w zależności od źródła wody nie będziesz musiał dodawać ich indywidualnie. Chociaż nie ma sposobu, aby wiedzieć dokładnie, chyba że zmierzysz to za pomocą miernika całkowitej zawartości rozpuszczonych substancji stałych (TDS). Są niezbędne dla rośliny konopi indyjskich, chociaż są potrzebne w mniejszych ilościach niż makroelementy. Ich rolą jest „wspieranie” makroelementów w uzyskaniu potrzebnej struktury i przygotowaniu rośliny do pomyślnego przejścia przez fazę kwitnienia. Pamiętaj, że filtrowanie wody usuwa wszystkie zawarte w niej minerały, dlatego będziesz musiał dodać do niej mikroelementy.

Ogólnie rzecz biorąc, mikroelementy są niezbędne dla zdrowia roślin. Jednakże, ponieważ rośliny konopi wymagają tych minerałów jedynie w tak małych ilościach, niedobory są stosunkowo rzadkie. Wiele gleb zewnętrznych zawiera te substancje, zwłaszcza te w ogrodach, które są dobrze utrzymane i dlatego niezwykle żyzne. Jednak niektórzy hodowcy celowo dostarczają mikroelementy, aby całkowicie uniknąć potencjalnych niedoborów i zapewnić swoim roślinom przewagę. Czasami hodowcy stosują mikroelementy, takie jak żelazo i mangan, w postaci oprysków dolistnych, aby zoptymalizować wchłanianie. Mikroelementy odgrywają kilka różnych ról, ale wiele z nich działa jako koenzymy. Oznacza to, że wiążą się z miejscami aktywnymi niektórych enzymów i biorą udział w reakcjach chemicznych. Rośliny tworzą te duże białka, aby ułatwić metabolizm i wykorzystanie energii.

Mikroelementy potrzebne w uprawie marihuany.

Pierwiastki śladowe to grupa minerałów, które są potrzebne w niemal niewykrywalnych ilościach. Najpopularniejsze to grupa ponad 20, które pełnią różne role w cyklu życiowym rośliny.

• BOR (B)

W połączeniu z wapniem bor jest niezbędny na etapie kwitnienia, odpowiedzialny za podział komórek i ważny element w strukturze ścian komórkowych. Co ciekawe, wysoki poziom wapnia, potasu i azotu może wpływać na dostępność boru. Badania gleby, które wykazują nadmierny poziom tych składników odżywczych w glebie, zwykle skłaniają hodowców do dodania większej ilości boru do gleby, aby zapewnić roślinom dostęp do tego kluczowego mikroelementu. Natomiast gleby o zbyt niskiej zawartości wapnia powodują, że bor jest znacznie bardziej dostępny, co w trudnych warunkach może w rzeczywistości skutkować toksycznością.

• CHLOR (CL)

Chlor jest potrzebny w bardzo małych ilościach i jest odpowiedzialny nie tylko za otwieranie i zamykanie porów rośliny (pozwalając jej „oddychać”), ale także pomaga roślinie utrzymać jędrne i mocne liście.

• MIEDŹ (CU)

Miedź działa jako aktywator enzymów. Pomaga przyspieszyć fotosyntezę i wspiera tkankę naczyniową roślin konopi. Niedobór miedzi może wystąpić z wielu różnych powodów. Przykładowo objawy niedoborów miedzi są bardziej prawdopodobne na glebach zasobnych w materię organiczną, a na glebach z dużą zawartością piasku miedź łatwo się wymywa z tego typu gleb. Jednakże materia organiczna i piasek odgrywają ważną rolę w glebie, jeśli są obecne w optymalnych ilościach.

• ŻELAZO (FE)

Minerał ten jest nie tylko odpowiedzialny za wytwarzanie energii, ale jest także składnikiem produkcji chlorofilu, nadającego roślinie bogaty zielony kolor.

• MANGAN (MN)

Mangan jest bezpośrednio powiązany ze zdrowiem Twojej rośliny. Minerał ten pomaga zwalczać choroby, chroniąc korzenie przed patogenami i pomaga w absorpcji azotu.

• MOLIBDEN (MO)

Molibden jest stosowany w bardzo małych ilościach i pomaga w tworzeniu białek.

• CYNK (ZN)

Cynk jest również potrzebny w niewielkich ilościach, ale jest bardzo ważny dla konopi indyjskich. Minerał ten pomaga w budowie hormonów wzrostu i jest połączony z przestrzenią międzywęźlami.

Podsumowanie

Choć nazywane są „mikro”, są tak samo ważne jak makroelementy. Każdy hodowca musi upewnić się, że jego rośliny otrzymują wszystkie minerały, których potrzebują, aby rosły szczęśliwe i zdrowe. Dostarczanie wyłącznie makroelementów bez kontrolowania mikroelementów spowoduje, że roślina będzie słaba, bardziej podatna na robaki i szkodniki. Jeśli chcesz, aby roślina osiągnęła swój pełny potencjał, powinieneś zapewnić odpowiednią mieszankę zarówno mikro, jak i makroelementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.