Czym Dokładnie Jest Kariofilen?

Terpeny nadają każdej roślinie charakterystyczny zapach i smak. Na przykład kariofilen jest terpenem odpowiedzialnym za ostry, drzewny, pieprzowy i goździkowy zapach i smak pąków marihuany. Ale to nie wszystko, z czego znany jest terpen kariofilenowy. Przyjrzyjmy się cechom charakterystycznym tego typu terpenów.

1. Czym jest kariofilen?

Kariofilen znany również jako beta-kariofilen, jest jednym z głównych terpenów i jednym z najliczniej występujących w konopiach indyjskich. W rzeczywistości roślina konopi może zawierać ponad 25% tych terpenów w swoim produkcie końcowym.

Jednakże kariofilen jest dość wyjątkowym terpenem ze względu na jego zdolność wiązania się z receptorami kannabinoidowymi CB2 w układzie endokannabinoidowym po spożyciu doustnym. Z tego powodu kariofilen jest czasami uważany również za kannabinoid dietetyczny.

Być może na tym etapie pomocne mogłoby być lepsze zrozumienie, czym są terpeny. Terpeny to pachnące olejki występujące w roślinach marihuany, które nadają każdej roślinie specyficzny zapach i smak. To ich kombinacja nadaje każdej odmianie niepowtarzalny zapach i zestaw właściwości.
W roślinach marihuany terpeny są produkowane we włoskach pąków, błyszczących, przezroczystych gruczołach wyglądających jak lizaki, w których produkowane są również inne kannabinoidy, takie jak THC i CBD.

Chociaż kariofilen występuje powszechnie w roślinach konopi indyjskich, można go znaleźć także w wielu innych produktach natury.

2. Gdzie można znaleźć kariofilen?

Terpen ten można znaleźć w wielu olejkach eterycznych, takich jak goździk, rozmaryn, bazylia, ylang-ylang i olejek z czarnego kminku. Czy należysz do osób, które uwielbiają gotować bardzo pikantne dania? W takim razie najprawdopodobniej zetknąłeś się już wcześniej z kariofilenem.

Kariofilen można znaleźć w wielu produktach, znajduje się między innymi w: cynamonie, pieprzu, chmielu, oregano, rozmarynie, bazylii, goździkach oraz kminku.

3. Jakie są zastosowania kariofilenu?

Oprócz aromatyzowania sałatek i tostów, kariofilen wykorzystuje się również ze względu na jego właściwości konserwujące. Niektóre produkty bogate w kariofilen, takie jak chmiel, można znaleźć w piwie i zapewnia im to zarówno smak jak i stabilizację. Niektóre wódki i whisky także zawierają w swoim składzie kariofilen.

Ze względu na mocny, pikantny smak, terpen ten może być również stosowany jako środek aromatyzujący, najczęściej spotykany w cukierkach i gumie do żucia, w celu wzmocnienia pieprznego lub cytrusowego smaku. Sosy kuchenne i wstępnie zmieszane przyprawy kuchenne są również bogate w kariofilen.

Branża kosmetyczna również nie ucieka przed tym terpenem. Znajdziesz szampony, odżywki do włosów, balsamy do ciała i kremy do twarzy bogate w ten terpen. Niektóre detergenty wykorzystują również kariofilen w swojej kompozycji zapachów.

4. Korzyści zdrowotne kariofilenu.

W przeciwieństwie do pozostałych terpenów, istnieje wiele badań skupiających się na poznaniu korzyści płynących ze stosowania terpenów kariofilenowych. W rzeczywistości w latach sześćdziesiątych chemik organiczny i badacz z Harvardu, E. J. Corey, poświęcił się badaniu wspomnianego terpenu w celu zidentyfikowania jego unikalnych właściwości. Corey był pionierem w badaniach nad kariofilenem, a jego badania pomogły dzisiejszym naukowcom, którzy również opowiadają się za badaniami terapeutycznych właściwości tego terpenu.

Oprócz tego, że jest doskonałym źródłem smaku i zapachu jako dodatek do żywności, napojów, kosmetyków i środków czyszczących, kariofilen zapewnia organizmowi ludzkiemu ogromną liczbę korzyści zdrowotnych, takich jak:

• Hamowanie niektórych typów komórek nowotworowych

Podobnie jak wiele innych terpenów, kariofilen okazał się sprzymierzeńcem pacjentów z niektórymi rodzajami nowotworów. Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że terpen ten może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się i proliferacji komórek nowotworowych, a także stanowi naturalny wzmacniacz innych metod leczenia raka, zwiększając ich skuteczność.

• Działa jako środek przeciwbólowy

Kilka lat wcześniej, w 2013 r., badanie przeprowadzone na myszach wykazało przeciwbólowe właściwości kariofilenu. Po wstrzyknięciu kariofilenu myszy, którym podano kapsaicynę, ekstrakt z papryczki chili o właściwościach przeciwbólowych, wykazały duże oznaki złagodzenia bólu. Co więcej, terpen ten wzmacnia działanie przeciwbólowe, jakie zapewniają niskie dawki morfiny.

• Łagodzenie stanów zapalnych

Nowsze badanie, opublikowane w 2018 roku i przeprowadzone również na szczurach, wykazało zdolność terpenu do zmniejszania stanu zapalnego. Szczury, u których wywołano zapalenie stawów, karmiono następnie różnymi dawkami kariofilenu, od 215 mg do 430 mg, co wykazywało zmniejszenie obrzęku węzłów chłonnych. Jednocześnie szczury biorące udział w badaniu, które utrzymywano w zdrowiu, nie wykazywały żadnych oznak modyfikacji metabolizmu.

Co więcej, inne badanie wykazało, że terpen ten może również pomóc w leczeniu nieswoistego zapalenia jelit.

• Równoważenie poziomu glukozy u chorych na cukrzycę

Kolejną potencjalną korzyścią stosowania kariofilenu lub beta-kariofilenu jest zdolność do równoważenia poziomu glukozy u pacjentów z cukrzycą. Badanie przeprowadzone w 2020 r., w którym eksperymentowano również na szczurach chorych na cukrzycę, wykazało, że kariofilen stosowany w połączeniu ze standardowymi lekami przeciwcukrzycowymi pomaga w równoważeniu poziomu glukozy u gryzoni.

• Działa jako skuteczny środek uspokajający i nie tylko

Ponieważ kariofilen, podobnie jak większość innych terpenów, jest skutecznym środkiem uspokajającym, terpen ten może pomóc osobom zmagającym się ze złym harmonogramem snu. Jednocześnie, ponieważ terpen ten w połączeniu z innymi terpenami o działaniu uspokajającym i kannabinoidami działa jako środek psychoaktywny, może również promować zdrowy stan psychiczny, pomagając złagodzić stres i niepokój, a także leczyć depresję.

5. Odmiany bogate w kariofilen.

Teraz, kiedy już omówiliśmy kilka różnych zalet kariofilenu nadszedł czas, aby przyjrzeć się odmianom konopi indyjskich o największej zawartości kariofilenu.

Z pewnością powinieneś sprawdzić odmianę Gelato Auto. Posiada ona wspaniały smak lodów oraz duże ilości kariofilenu. Jest to bardzo mocna odmiana o doskonałym smaku i wydajności. Posiada 26 procent THC, co czyni ją jedną z najsilniejszych odmian psychoaktywnych na rynku.

Podsumowanie

Zrozumienie genealogii Twoich odmian marihuany zapewni Ci pełną wiedzę i kontrolę nad końcowymi produktami tego, co uprawiasz i palisz. W ten sposób będziesz w stanie rozpoznać, jakie efekty chcesz uzyskać ze swojej marihuany i dokładniej szukać takich odmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.