Stosowanie Marihuany Podczas Czasu Macierzyństwa nie jest Niezależnie Związane z Działaniami Niepożądanymi u Noworodków

marihuana-a-macierzynstwo-9298202

Umiarkowane stosowanie konopi podczas okresu ciąży nie jest niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia niekorzystnych efektów u noworodków, takich jak niska waga urodzeniowa, jak wynika z przeglądu literatury opublikowanej przed drukiem w internecie przez czasopismo Obstetrics & Gynecology.

Eksperci z Washington University School of Medicine w St. Louis przyglądali się wynikami z ponad dwóch tuzinów badań kliniczno-kontrolnych opublikowanych w latach 1982 i 2015. Autorzy mówią: „Macierzyńskie stosowanie marihuany w czasie ciąży nie jest niezależnym czynnikiem ryzyka niskiej masy urodzeniowej lub przedwczesnego porodu, po uwzględnieniu takich czynników jak palenie tytoniu. Również nie wydaje się to zwiększać ryzyka dla innych niekorzystnych efektów u noworodków, takich jak SGA i przedwczesne odklejenie łożyska.”

Autorzy doszli do wniosku: „Wyniki tego przeglądu i meta-analizy sugerują, że zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u noworodków u kobiet stosujących marihuanę w ciąży, są prawdopodobnie efektem stosowania równolegle tytoniu i innych czynników, których nie można przypisać marihuanie. Chociaż dane te nie oznaczają, że stosowanie marihuany w czasie ciąży powinno być popierane lub tolerowane, brak istotnego związku z niekorzystnymi efektami u noworodków sugeruje, że należy zwrócić uwagę na pomaganie kobietom w powstrzymywaniu się przed korzystaniem z substancji, które znane są z wywoływania negatywnych skutków w okresie ciąży, takich jak tytoń czy alkohol.

Odkrycia podobne są do tych z 2010 roku, gdzie US Centers for Disease Control było sponsorem badań populacyjnych, których konkluzja była jednoznaczna: „Zgłaszane stosowanie konopi nie wydaje się być powiązane z niską masą urodzeniową ani przedwczesnym porodem.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.