Jeśli rząd federalny nie będzie ingerował, branża cannabis nadal się będzie rozwijać, co może oznaczać, że sprzedaż osiągnie około 17 miliardów dolarów jeszcze przed rokiem 2021.
Według Marijuana Business Daily, w tym roku, sprzedaż detaliczna zarówno medycznej jak i rekreacyjnej marihuany w Stanach Zjednoczonych ma wynieść 5 – 6 miliardów dolarów.
W 2021 roku może osiągnąć nawet 17 miliardów dolarów dzięki szybkiemu rozwojowi rekreacyjnego rynku, legalizacji w większych stanach i dalszego rozwoju istniejących medycznych programów marihuany, co niewątpliwie sprzyja temu wzrostowi.
Możliwości biznesowe, które pojawią się w nadchodzących latach będą olbrzymie, zarówno dla istniejących firm, jak i nowych, dopiero rozpoczynających działalność. – Chris Walsh, Marijuana Business Daily.
W tym roku sprzedaż wzrośnie o około jedną trzecią w stosunku do poprzedniego roku, w którym sprzedaż wyniosła 4 – 4.5 miliarda dolarów. Był to też pierwszy rok, kiedy sprzedaż rekreacyjna przekroczyła sprzedaż medyczną.
Oczekuje się, że sklepy rekreacyjne wygenerują 2.6 – 2.9 mld dolarów, w porównaniu z 2.5 – 3.2 mld dolarów po stronie medycznej. Rynek rekreacyjny w dużym stopniu skorzysta ze sprzedaży w Nevadzie, silnego wzrostu w Kolorado, stanie Oregon i Waszyngton, a także dzięki dynamicznemu rynkowi na Alasce.
Ale, co najlepsze, długoterminowe prognozy są jeszcze lepsze.
Biorąc pod uwagę, że 11 stanów zaakceptowała sprzedaż marihuany online, przemysł cannabis w najbliższych latach będzie znacząco się podnosić.
Szacunki sprzedaży obejmują również szerokie zakresy, uwzględniając niewiadome w branży, takie jak opóźnienia we wprowadzaniu nowych rynków, legalizację w dodatkowych stanach czy wahania przepisów. Choć kraje wyższego szczebla przyjmują bardziej obiecujący scenariusz w zakresie zarówno legalizacji jak i wzrostu, prognozy niskich poziomów są szczególnie ostrożne.
I oczywiście, rynek w Kalifornii przewiduje największy wzrost do roku 2021. Sam stan może przynieść blisko 5 mld dolarów rocznej sprzedaży detalicznej, co stanowi 76 procent całkowitego potencjału dochodowego dla nowych rynków rekreacyjnych.