Czy marihuana powoduje raka płuc?

Czy palenie marihuany powoduje raka płuc?

Marihuana zawiera wiele związków znajdujących się również w tytoniu, w tym niektóre znane są z tego, że powodują raka. Wiele lat temu wywołało to doniesienia sugerujące, że palenie marihuany musi być równie lub bardziej niebezpieczne, ponieważ wdycha się ją głębiej i trzyma w płucach o wiele dłużej niż tytoń.

Co na ten temat mówią badania? Mówią, że tak wcale nie jest.

Kompleksowe badanie z 2014 roku opublikowane w International Journal of Cancer wykazało „niewielkie dowody na zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc”, nawet wśród ciężkich lub długoletnich palaczy.

Wyniki te zostały poparte przez wiele innych dużych badań, w tym badanie UCLA z 2006 roku, które zostało sfinansowane przez National Institute on Drug Abuse.

Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że użytkownicy marihuany zazwyczaj nie palą jej tak często jak pali się papierosy.

Doktor Donald Tashkin, pulmonolog, który kierował badaniem UCLA, zasugerował że marihuana nie powoduje takiego samego ryzyka zachorowania na raka jak tytoń, ponieważ jak stwierdzono – THC spowalnia wzrost nowotworów.

Wiadomo również, iż THC zmniejsza stany zapalne, co może wyjaśniać, dlaczego nie ma żadnego związków między marihuaną a przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, która dotyczy palaczy papierosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.