Czy można być uczulonym na marihuanę?

Czy można być uczulonym na marihuanę? Jak wyglądałyby objawy tego uczulenia?

W związku z tym, że marihuana staje się coraz bardziej powszechna i jest coraz mniejszym tabu, zarówno weterani jak i początkujący użytkownicy stają się bardziej świadomi tego, jak ludzkie ciała reagują na tę roślinę. U osób z alergiami sezonowymi, roślinnymi, czy pokarmowymi, może pojawić się pytanie:

„Czy mogę być uczulony na marihuanę?”

A jeśli istnieje alergia na marihuanę, na jakie rodzaje oznak oraz objawów powinny zwrócić uwagę te osoby?

Alergia na cannabis: co do tej pory wiemy

Mimo że dotychczasowe badania są mocno ograniczone, wiemy, że istnieje alergia na cannabis. Marihuana ma długą historię z piętnem, mistyką oraz szerokim zakresem efektów i skutków ubocznych, które przypisywano tej roślinie na przestrzeni lat. Niektóre efekty przypisywane marihuanie były dokładne, a inne całkowicie wymyślone.

Ale możliwość wystąpienia alergii na cannabis nie jest ani przesadną taktyką ani oznaką, że roślina jest mniej zdrowa czy terapeutyczna, niż nam się może wydawać. Jest to raczej to samo, co w przypadku każdej innej rośliny, która chociaż zwykle korzystna, może powodować alergie u niektórych konsumentów.

Przyjrzyjmy się zatem dostępnym badaniom, aby lepiej zrozumieć mechanizmy wywołujące reakcje alergiczne u niektórych użytkowników cannabis.

Białka transferowe lipidów (LTP)

W kilku ostatnich badaniach zidentyfikowano białka transferowe lipidów (LTP) jako prawdopodobne alergeny znajdujące się w cannabis. LTP to białka, które działają jak alergeny, często występują także w żywności pochodzenia roślinnego oraz w pyłku. LTP powodują reakcje alergiczne u ludzi, wywołując nadprodukcję przeciwciał.

W badaniu z 2 marca 1919 roku opublikowanym w czasopiśmie The Journal of Allergy & Clinical Immunology: In Practice, 120 pacjentów z alergią na cannabis oraz 62 całkowicie zdrowych osób otrzymało ekstrakt z cannabis za pomocą trzech różnych testów, w tym testu skórnego. Ekstrakt z cannabis był bogaty w Can s 3, niespecyficzny LTP (ns-LTP) powszechny w cannabis. W badaniu stwierdzono, że około 80 procent badanych pacjentów z alergią na cannabis było wrażliwych na białko Can s 3, a 72 procent pacjentów anafilaktycznych wykazało także pozytywny wynik na wrażliwość Can s 3. Krótko mówiąc, badanie to sugeruje, że LTP nie są jedynym alergenem cannabis, ale odgrywają znaczącą rolę w wywoływaniu reakcji alergicznych na cannabis.

Reaktywność krzyżowa

Inne badania wykazały podobne wyniki podczas testowania wrażliwości LTP na cannabis wśród pacjentów z alergią na cannabis. Niektóre z tych badań wykazują również powtarzającą się reaktywność krzyżową z innymi roślinami, które zawierają podobne białka, zgodnie z badaniem opublikowanym w grudniu 2017 roku w French Journal of Clinical Pneumology. Reaktywność krzyżowa występuje, gdy dana osoba ma reakcję alergiczną na podobne białka z różnych substancji. Około 45 procent pacjentów z alergią na cannabis w badaniu Journal of Allergy & Clinical Immunology zgłosiło również reakcje alergiczne na pokarmy pochodzenia roślinnego.

Badanie z 2013 roku z Archives of Allergy and Immunology zbadało 21 pacjentów z alergią pokarmową na reaktywność wobec LTP marihuany. Dwunastu z 21 badanych osób było również uczulonych na cannabis, a wszystkie dwanaście posiadało cięższe reakcje na alergie pokarmowe niż osoby bez alergii na cannabis. Badanie z 2008 roku przeprowadzone przez ten sam ośrodek, zbadało 32 osoby pod kątem reakcje alergicznej na LTP cannabis, a także wyciągi z pomidorów, brzoskwiń oraz pyłków. Wszyscy pacjenci wrażliwi na alergeny pomidorów byli również wrażliwi na cannabis. Widoczna była również reakcja krzyżowa na skórkę brzoskwini oraz cannabis. Badania te dostarczają dalszych dowodów na to, że LTP odgrywają kluczową rolę w alergiach na cannabis i mogą być głównym sprawcą reaktywności krzyżowej z innymi alergenami pokarmowymi.

Terpeny

Jeśli LTP nie są jedynym źrodłem alergii na cannabis, jakie inne czynniki wchodzą w grę? Prawdopodobnie ostatnio dużo słyszałeś o terpenach – związkach odpowiedzialnych za aromat oraz smak cannabis i wielu innych roślin. Podobnie do znanych związków cannabis, takich jak kannabidiol (CBD), i THC, terpeny mają wiele różnych zalet medycznych. Mogą również być odpowiedzialne, a przynajmniej częściowo, za reakcje alergiczne na cannabis u niektórych użytkowników.

Na przykład terpenowy linalool okazuje się wywoływać reakcje alergiczne po utlenianiu lub wystawieniu na działanie powietrza. Badanie z 2010 roku dotyczące linaloolu wykazało różne stężenia utlenionych plastrów linaloolu na skórze u 1151 pacjentów z zapaleniem skóry, przy czym u 5-7 procent pacjentów stwierdzono dodatnią wrażliwość na linalool. Podobne badanie z 2016 roku testowało utleniony linalool oraz utleniony limonen, inny znaczący terpen w cannabis, na grupie 2900 pacjentów z zapaleniem skóry i stwierdzono, że 281 z nich doświadczyło reakcji alergicznej na jeden lub oba terpeny.

Takie ustalenia niekoniecznie wskazują na dużą szansę, że terpeny są znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do większości alergii na cannabis, ale dają one wyraźną możliwość, że niektóre reakcje alergiczne na cannabis, zwłaszcza alergie skórne, są związane z terpenami.

Oznaki oraz objawy alergii na cannabis

W zależności od sposobu w jaki reaguje z ciałem – tj. kontakt ze skórą, wdychanie etc. – alergie na cannabis wywołują wiele różnych objawów, z których większość jest typowa dla innych alergii.

W raporcie kanadyjskiej CTV News na temat pojawiającego się trendu alergii na cannabis w erze legalizacji, immunolog z Toronto oraz ekspert ds. alergii, Dr. Gordon Sussman powiedział, że większe narażenie na marihuanę wśród ogółu społeczeństwa nieuchronnie prowadzi do większej liczby zgłoszonych przypadków alergii na cannabis.

W ciągu ostatnich 10 lat Sussman zauważył rosnącą liczbę pacjentów wrażliwych na cannabis oraz aktywnie bada zjawisko nierozpoznanej alergii na cannabis w celu zwiększenia świadomości oraz lepszego przygotowania lekarzy.

„Jeśli spojrzysz na badanie przeprowadzone w Kolorado, około 10 procent osób z bierną ekspozycją miało objawy alergii na cannabis” mówi dr Sussman. W tym samym raporcie CTV dr Sussman wspomina, że kontakt skóry z cannabis może powodować podrażnienia, od łagodnego swędzenia po pokrzywkę oraz opuchnięte oczy. Palenie marihuany lub wdychanie pyłku cannabis może prowadzić do kichania oraz kataru; a także świszczący oddech, duszność i objawy astmy. Kiedy pacjenci z cannabis jedzą nasiona konopi lub inne produkty wykonane z cannabis, również mogą wystąpić objawy anafilaktyczne.

Co zrobić, jeśli jesteś uczulony na marihuanę

Sussman powiedział CTV News, że po prostu unikanie marihuany jest jedynym „naprawdę skutecznym sposobem radzenia sobie z alergią na marihuanę”. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli pojawi się pozytywny wynik testu na alergie na cannabis oraz występowanie typowych objawów alergii, lekarz lub specjalista od alergii może przepisać typowe metody leczenia alergii, np. spray do nosa, leki przeciwhistaminowe itd. w celu zmniejszenia lub wyeliminowania objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog, portal o marihuanie, konopi indyjskiej, cannabis.