Legalizacja Marihuany w Australii

Nowe badanie pokazuje, że coraz więcej Australijczyków popiera pełną legalizację marihuany.

Czy legalizacja marihuany zmierza w górę czy w dół? Nowe badanie sugeruje, że obecnie więcej Australijczyków niż kiedykolwiek wcześniej w historii jest gotowych na pełną legalizację marihuany.

Coroczne badanie National Drug Strategy Household Survey, przeprowadzane przez agencję rządową Australian Institute of Health and Welfare, wykazało, że aż 41% Australijczyków popiera całkowitą legalizację marihuany, w porównaniu do 37%, którzy nie są za przyjęciem takiego prawa.

To sprawia, że po raz pierwszy w historii więcej osób opowiedziało się za legalizacją niż przeciwko niej, według Instytutu. To badanie to także kolejny kamień milowy: marihuana po raz pierwszy otrzymała większą osobistą zgodę na regularne stosowanie przez osobę dorosłą niż tytoń.

„W ubiegłym roku alkohol (45%) nadal cieszył się najwyższym poziomem osobistej zgody na regularne używanie przez dorosłych niż jakikolwiek inny narkotyk. Jednak po raz pierwszy marihuana uzyskała wyższy poziom akceptacji niż tytoń (19,6% w porównaniu z 15,4%). Od 2007 roku poziom akceptacji dla konopi indyjskich stale rośnie (na początku wynosił on 6,6%) ”- napisali autorzy badania. „Alkohol był jedynym narkotykiem, dla którego poziom akceptacji regularnego używania przez osobę dorosłą był wyższy niż dezaprobata (45% w porównaniu z 21%). Alkohol, marihuana (54%) i tytoń (61%) miały najniższe poziomy dezaprobaty, podczas gdy heroina (96%), środki wziewne (95%) i meta/amfetamina (95%) otrzymały najwyższe poziomy dezaprobaty”.

„Osobista zgoda na regularne zażywanie narkotyków była stale wyższa wśród osób, które zażywały ten konkretny narkotyk ostatnio, niż wśród osób, które nie używały go w poprzednim roku lub w całym swoim życiu. Poziomy akceptacji osobistej różniły się w zależności od rodzaju narkotyku, a osoby, które w ostatnim czasie używały marihuany/cannabis (68%), halucynogenów (65%), GHB (55%) i alkoholu (52%) zgłaszały wyższy poziom aprobaty dla substancji. Z drugiej strony osoby, które zażywały metadon lub buprenorfinę, meta/amfetaminę, heroinę i środki wziewne, wyrażały niższy poziom aprobaty (mniej niż 20%).”

Wsparcie dla reformy prawa cannabis

Jeśli chodzi o legalizację marihuany, autorzy zauważyli, że poparcie dla zniesienia prohibicji wzrosło o sześć punktów procentowych w ciągu ostatnich czterech lat, z 35 procent w 2016 roku do 41 procent w roku ubiegłym.

„Coraz mniej osób uważa, że posiadanie konopi indyjskich powinno być przestępstwem (spadek z 26% w 2016 r. do 22%) lub że należy zwiększyć kary za sprzedaż lub posiadanie marihuany (z 50% do 44%)”, mówią badacze.

„Gdyby marihuana została zalegalizowana, prawie 4 na 5 (78%) osób twierdzi, że nadal by jej nie stosowało. Jednak w latach 2016-2019 wzrósł odsetek osób, które stwierdziły, że „chcą spróbować” marihuaną (7,4% do 9,5%) i „używali by jej częściej niż obecnie”.

W Australii od dawna obowiązują dość surowe przepisy zakazujące rekreacyjnego używania marihuany, chociaż badanie i obecni politycy sugerują, że może w tym temacie nastąpić zmiana.

W zeszłym roku stolica kraju, Canberra, przeszła do historii, stając się pierwszym australijskim miastem, które zalegalizowało całkowicie marihuanę. Marihuana jest nadal zakazana na szczeblu federalnym, jednak stwarza potencjalną sytuację podobną do tej w Stanach Zjednoczonych, gdzie kilka stanów przeciwstawiło się prawu federalnemu, wprowadzając własne środki legalizujące jej rekreacyjne użytkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.