Marihuana istniała w Europie przed pojawieniem się ludzi

Badanie: Marihuana istniała w Europie przed pojawieniem się tu ludzi.
Ewolucja cannabis może być czymś całkowicie innym, niż sobie to wyobrażaliśmy.

Mimo, że powszechnie uważa się, że cannabis ewoluowało w Azji, a następnie rozprzestrzeniły się do Europy dzięki człowiekowi, jedno z badań opublikowanych w czasopiśmie Vegetation History and Archaeobotany opublikowanym przez Springera wykazało, że roślina najprawdopodobniej istniała w Europie na długo przed pojawieniem się tutaj ludzi.

„Nie pochodzi ona z epoki neolitu, kiedy pierwsi rolnicy w Europie zaczęli uprawiać rośliny” mówiJohn McPartland, główny badacz i adiunkt na Uniwersytecie Vermont. „Pierwsi rolnicy w Europie pochodzili z Żyznego Półksiężyca, i hodowali rośliny z Żyznego Półksiężyca”. Ten „pakiet upraw” Żyznego Półksiężyca – pszenica, jęczmień, owies itp. – obejmował len, roślinę którą uprawiano na w celu uzyskania włókna (len) i olej z nasion”.

„Cannabis jest rodzime dla Europy, a uprawa tej rośliny rozpoczęła się w epoce miedzi lub brązu: pokazuje to probabilistyczna synteza badań nad pyłkami kwiatów,” – mówi McPartland. Jest to niezwykle istotne, ponieważ podważa powszechne przekonanie, że różnice między europejską marihuaną o wysokiej zawartości CBD, a azjatycką marihuaną o wysokiej zawartości THC wynika z ostrożnej selekcji człowieka.

„Nasze badanie sugeruje, że konopie europejskie były w Europie od dużo dłuższego czasu, a selekcja nastąpiła wskutek tzw. genetycznego „wąskiego gardła”, kiedy liczba roślin skurczyła się drastycznie” mówi. „Jest to podstawowy mechanizm ewolucji, niezależny od człowieka. Różnice między konopiami europejskimi i azjatyckimi prawdopodobnie rozpoczęły się miliony lat temu, o wiele wcześniej niż sądziliśmy”.

Badanie, które trwało około trzech lat, objęło analizy 479 pyłków kopalnych oraz pyłków mikroskamielin. Wiele analiz potwierdziło, iż pyłek ten należy do roślin marihuany, a nie rośliny Humulus – ziarna pyłku cannabis oraz siostrzanej rośliny Humulus są bardzo trudne do rozróżnienia.

Aby jednak tego dokonać, naukowcy zastosowali coś, co nazywa się „ekologicznym proxy”.

„Użyliśmy odpowiedniego arkusza kalkulacyjnego, który pomógł nam odpowiednio sklasyfikować znalezione mikro-skamieliny.”
Jednak te ekologiczne wskaźniki mają pewne ograniczenia.

„Wyniki nie zawsze były czarno- białe. To znaczy, nie zawsze jasno wskazywały odpowiedź,” mówi McPartland. „W niektórych próbach obraz był dość niejednoznaczny. Dlatego też w tytule naszego badania umieściliśmy stwierdzenie „synteza probalistyczna”.

Chociaż wyniki podważają ogólne panujące obecnie przekonanie o ewolucji cannabis, McPartland nie był specjalnie zaskoczony.

„Cannabis ewoluowało wraz ze swoją siostrzaną rośliną, Humulusem w Azji Środkowej” mówi. „A znalezione skamieliny Humulusa odnalezione w Europie mają co najmniej 20 milionów lat. Więc jeśli Humulus z powodzeniem rozprzestrzenił się zarówno z Azji Środkowej do Europy, to czy jest możliwym, aby marihuana była aż tak daleko w tyle, jak myśleliśmy?”

McPartland, który powiedział, że inspiracją do tego badania było „ogromne zainteresowanie cannabis i ewolucją”. Przyznał także, że on i jego partnerzy naukowi pracują już nad kolejnym badaniem.

„Rozszerzyliśmy badania nad pyłkami kopalnymi na Azję, a najstarszy pyłek konopi, który tam znaleźliśmy, pochodzi z 19,7 miliona lat temu, i został znaleziony na północno-wschodnim płaskowyżu tybetańskim”, mówi.

Wygląda więc na to, że marihuana pochodzi z Azji Środkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.