Liban Legalizuje Medyczną Marihuanę

Konopie indyjskie są od dawna szeroko i otwarcie uprawiane w Libanie, szczególnie we wschodniej dolinie Bekaa.

Libański parlament przyjął we wtorek ustawę legalizującą uprawę konopi do celów medycznych i przemysłowych; krok który był zalecany przez doradców ekonomicznych jeszcze zanim pandemia koronawirusa zadała druzgocący cios walczącej gospodarce śródziemnomorskiej.

Zgodnie z nowym prawem, uprawa konopi indyjskich przez rolników będzie regulowana. Chociaż roślina od dawna jest szeroko i otwarcie uprawiana w Libanie, zwłaszcza we wschodniej dolinie Bekaa, uprawa konopi była całkowicie nielegalna.

Nowe prawo nie zalegalizuje marihuany do celów rekreacyjnych. Zamiast tego pozwoli na uprawę rośliny na eksport do celów leczniczych i przemysłowych. Zgodnie z nowym ustawodawstwem Liban będzie również dążył do wspierania nowego legalnego przemysłu produkującego produkty farmaceutyczne z konopi, w tym produkty wellness i olej CBD. Będzie można również wytwarzać produkty przemysłowe, takie jak włókna do tekstyliów.

Kareem Chehayeb, niezależny libański dziennikarz i badacz, zauważył na Twitterze, że libańska partia polityczna Hezbollah sprzeciwia się nowemu prawu. „Chociaż ich kluczowi sojusznicy poparli projekt ustawy, Hezbollah nie był jedyną partią, która się temu sprzeciwiła” – napisał na Twitterze Chehayeb.

Hilal Khashan, profesor politologii i administracji publicznej na Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie, powiedział Newsweekowi, że legalizacja marihuany nie wystarczyłaby, aby rozwiązać problemy gospodarcze Libanu. Wyraził również sceptycyzm, że rząd byłby w stanie skutecznie wdrożyć prawo, biorąc pod uwagę sprzeciw Hezbollahu.

„Hezbollah jest głównym beneficjentem handlu konopiami” – powiedział Khashan. „Jedynym sposobem, w jaki Hezbollah zaakceptuje ratyfikację prawa, jest bezpośrednie zaangażowanie się w jego wdrażanie, tj. uzyskanie z tego udziałów”.

Liban od prawie dwóch lat publicznie dyskutuje o możliwości zalegalizowania marihuany do celów leczniczych i przemysłowych. W lipcu 2018 roku Raed Khoury, były minister gospodarki i handlu Libanu, chwalił się, że jakość libańskiej marihuany „jest jedną z najlepszych na świecie” podczas wywiadu dla Bloomberg News.

Uwagi Khoury’ego pojawiły się po tym, jak Liban zatrudnił globalną firmę konsultingową McKinsey & Co. z siedzibą w Nowym Jorku, aby doradzała krajowi, jak rozwiązać rosnące problemy gospodarcze. McKinsey zasugerował, aby Liban zalegalizował marihuanę przynajmniej w niektórych celach. W tamtym czasie Khoury przewidywał, że legalna marihuana do użytku medycznego i przemysłowego może przynosić około 1 miliarda dolarów rocznie.

Ustawa o legalizacji konopi została zatwierdzona przez komisje parlamentarne, ale aktywiści wyrazili obawy dotyczące prawa, ponieważ uważają, że nie jest ono wystarczające. Twierdzą, że rekreacyjne używanie konopi indyjskich również powinno zostać zdekryminalizowane. Odrębne przepisy, które przewidywałyby amnestię dla wielu rekreacyjnych przestępców konopi indyjskich i narkotyków, jednocześnie zmniejszając kary dla innych więźniów, zostały we wtorek odesłane do komisji parlamentarnej do dalszej analizy.

„Żadnych zmian w jakichkolwiek przepisach dotyczących rekreacyjnej produkcji lub używania substancji, które pozostają nielegalne” – napisał we wtorek Timour Azhari, korespondent Al Jazeera w Bejrucie.

Gospodarka Libanu była już na skraju załamania, gdy kraj zaczął wdrażać surowe ogólnokrajowe środki blokujące w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Liban nęka korupcja i brak bezpieczeństwa od dziesięcioleci, a dług publiczny przekracza 80 miliardów dolarów.

Jesienią ubiegłego roku gospodarka balansowała na krawędzi upadku, co doprowadziło do masowych demonstracji antyrządowych w całym kraju w odpowiedzi na serię nowych podatków i środków oszczędnościowych proponowanych przez przywódców kraju. Te protesty doprowadziły do ​​dymisji premiera Saada Haririego i powołania nowego, bardziej technokratycznego rządu.

Pomimo rezygnacji Haririego i utworzenia nowego rządu, nadal trwały duże protesty, wzrosła inflacja, a banki nałożyły limity na ilość pieniędzy, które można było wypłacać co tydzień. Jednak w miarę narastania pandemii demonstracje zostały odłożone na dalszy plan, gdy kraj wszedł w ostry lock-down.

We wtorek libańskie ministerstwo zdrowia ogłosiło, że po raz pierwszy od ponad miesiąca nie było nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.