Pacjenci Marihuany z ADHD Używają Mniej Leków na Receptę

Według nowego badania osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) spożywający medyczną marihuanę zwykle używają mniej leków na receptę, w tym silnych psychostymulantów kształtujących nawyki.

Pacjenci, którzy stosowali medyczne składniki konopi – same kannabinoidy, a także terpeny – również „zgłaszali częstsze zaprzestanie przyjmowania wszystkich leków na ADHD” – napisali naukowcy, których odkrycia zostały opublikowane pod koniec ubiegłego miesiąca w Rambam Maimonides Medical Journal.

„W tym badaniu wykazaliśmy, że pacjenci leczeni [medyczną marihuaną] zaprzestali przyjmowania leków na ADHD, szczególnie w podgrupach z wysoką dawką MC oraz w podgrupach z niską częstością objawów ADHD”.

W szczególności badanie wykazało, że kannabinoid CBN, czyli kannabinol, który występuje w roślinie tylko w śladowych ilościach, wydaje się wywoływać najlepsze wyniki – chociaż przyznali, że „potrzeba więcej badań, aby w pełni zrozumieć”, czy konopie i jej składniki mogą być skutecznym sposobem leczenia ADHD.

„Wyniki te, chociaż nie są przyczynowe, mogą rzucić światło na potencjalny korzystny wpływ [medycznej marihuany] na nasilenie objawów ADHD i motywować przyszłe badania prospektywne w celu potwierdzenia naszych wyników” – podsumowali naukowcy – „a być może nawet rozważą uczynienie ADHD zatwierdzone wskazanie ”dla medycznej marihuany, jeśli będzie legalna.

Zespół zebrał dane od 53 izraelskich pacjentów leczonych konopiami indyjskimi w istniejącej bazie danych, którzy wcześniej wyrazili zgodę na udział w ankietach i którzy również otrzymali diagnozę ADHD. Trzydziestu siedmiu z 53 pacjentów cierpiało na schorzenia psychiczne.

Uczestnicy zostali poproszeni o samodzielne zgłaszanie miesięcznych dawek, sposobu spożycia konopi indyjskich, producenta lub hodowcy oraz nazwy odmiany między październikiem 2019 a styczniem 2020.

„Te odkrycia pokazują, że spożywanie wyższych dawek składników [konopi medycznych] (fito-kannabinoidów i terpenów) jest związane ze zmniejszeniem liczby leków na ADHD”.

Naukowcy zauważyli, że jest to odejście od wcześniejszych badań nad ADHD i konopiami indyjskimi. Wcześniejsze badania „rozważały marihuanę jako pojedynczy produkt w badaniach nad ADHD, pomijając jej nieodłączną złożoność i zmienność między odmianami i kombinacjami odmian” – napisali.

Większość pacjentów otrzymała wcześniej licencje na medyczną marihuaną w celu leczenia przewlekłego bólu lub raka, a nie chorób neurologicznych, które współistnieją z ADHD.

Czterdziestu siedmiu pacjentów biorących udział w badaniu, które zostało sfinansowane przez fundację charytatywną Evelyn Gruss Lipper, zgłosiło palenie lub waporyzowanie marihuany.

Konsumentów konopi podzielono na dwie podgrupy: dużą i niską. Kombinacje odmian były skomplikowane: istniało 27 różnych kombinacji odmian, ale oprócz CBN kannabinoidy najbardziej kojarzone były ze zmniejszonym lub wyeliminowanym stosowaniem leków na ADHD, w tym THC, THCV i CBD.

Naukowcy twierdzą, że dokładnie, w jaki sposób różne kombinacje kannabinoidów i terpenów „modulują obwody związane zarówno z ADHD, jak i współistniejącymi chorobami psychiatrycznymi”, pozostaje niejasne. Jednak badanie sugeruje również, że znalezienie właściwej dawki i właściwej odmiany – i kombinacji odmian – może wymagać znacznych eksperymentów ze strony pacjenta.

A pacjenci w Izraelu mają bardziej niezawodny dostęp do bardziej regulowanych odmian niż pacjenci gdziekolwiek indziej na świecie – co sugeruje, że większość amerykańskich pacjentów, posiadających podstawową wiedzę na temat THC i CBD i niewiele więcej, wciąż ma przed sobą wiele możliwości.

„To wskazuje na bardziej złożoną historię niż zwykłe rozwarstwienie leczenia oparte wyłącznie na THC i CBD” – napisali naukowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.