Leczenie Choroby Afektywnej Dwubiegunowej

Czy marihuana może pomóc ludziom żyjącym z chorobą afektywną dwubiegunową?

Nowe badania zaprezentowane w tym tygodniu sugerują, że konopie indyjskie mogą przynosić pewne korzyści osobom żyjącym z chorobą afektywną dwubiegunową.

Eksperci poszukujący nowych metod leczenia powszechnych zaburzeń nastroju i problemów ze zdrowiem psychicznym badali przeciwdepresyjne i przeciwlękowe właściwości narkotyków, takich jak psilocybina i konopie indyjskie.

Jeden z artykułów przedstawionych na Neuroscience 2022, dorocznym spotkaniu Society for Neuroscience i największym na świecie źródle pojawiających się wiadomości na temat nauki i zdrowia mózgu, sugeruje, że konopie indyjskie mogą mieć „wyjątkowo korzystne efekty” u pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową.

Zaburzenia nastroju należą do najczęściej diagnozowanych chorób psychicznych na świecie.

Obecne metody leczenia tych zaburzeń, takie jak modulatory serotoniny i benzodiazepiny, działają powoli, a kiedy już to robią, często wywołują niepożądane skutki uboczne. Ponadto wiele osób z depresją w ogóle nie reaguje na te leki.

Do 2% populacji doświadcza choroby afektywnej dwubiegunowej przez całe życie, a ostatnie badania sugerują, że aż 5% ludzi może być w spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej.

Używanie konopi indyjskich jest bardzo rozpowszechnione wśród osób z chorobą afektywną dwubiegunową. Wielu zgłasza problemy z motywacją i funkcjonowaniem poznawczym oraz że używa konopi indyjskich, aby sobie z tym poradzić.

W tym nowym badaniu naukowcy zbadali wpływ marihuany na zachowania ukierunkowane na cel i funkcje poznawcze.

Odkryli, że przewlekłe używanie konopi indyjskich wiązało się z poprawą niektórych funkcji poznawczych u osób z chorobą afektywną dwubiegunową.

Wiązało się to również ze zmniejszeniem podejmowania ryzykownych decyzji i zwiększoną motywacją u osób z chorobą afektywną dwubiegunową, ale nie u zdrowych uczestników.

Chociaż możliwe są długoterminowe negatywne skutki, takie jak stabilność nastroju, przewlekłe używanie konopi indyjskich może mieć wyjątkowo korzystne skutki u osób z chorobą afektywną dwubiegunową, potencjalnie poprzez zmniejszenie aktywności dopaminergicznej w mózgu.

Autorzy badania podsumowali: „Przewlekłe używanie konopi indyjskich może mieć wyjątkowo korzystne skutki u osób z ChAD. Wcześniejsze badania sugerują, że niektóre osoby z ChAD mają zwiększoną aktywność dopaminergiczną z powodu zmniejszonej ekspresji transportera dopaminy.

„Wykazano, że chroniczne używanie konopi indyjskich zmniejsza uwalnianie dopaminy, dlatego przewlekłe stosowanie konopi indyjskich może skutkować powrotem do homeostazy dopaminy u osób z ChAD, aw konsekwencji normalizacją ich deficytów w zachowaniach ukierunkowanych na cel. Jesteśmy zaangażowani w dodatkowe badania, które badają ten potencjał”.

Komentując wyniki, Lisa Monteggia, dyrektor rodziny Barlowów w Vanderbilt Brain Institute i profesor farmakologii na Vanderbilt University, która bada mechanizmy leżące u podstaw skuteczności leków przeciwdepresyjnych, powiedziała: „Jako dziedzina myślimy o psilocybinie i konopiach w nowy sposób, a nie oceniając je tylko pod kątem ich potencjalnych korzyści terapeutycznych, ale badając, w jaki sposób wywierają one wpływ na mózg.

„Zaprezentowane dzisiaj badania przyczyniają się do rosnącej liczby dowodów na to, że związki te mogą oferować nowe możliwości łagodzenia objawów w wielu stanach zdrowia psychicznego”.

Badania były wspierane przez krajowe agencje finansujące, w tym Narodowe Instytuty Zdrowia i prywatne organizacje finansujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.