Stosowanie Marihuany w Ciąży

Wiele objawów związanych z ciążą, takich jak zwiększony poziom stresu, powtarzające się napady nudności i ograniczony apetyt, jest często skutecznie zwalczanych przez konopie indyjskie u osób niebędących w ciąży. Ale czy spożywanie marihuany jest rozsądną strategią terapeutyczną dla przyszłych matek, które doświadczają problemów podczas ciąży i po niej?

Ponadto, komplikacje związane z ciążą nie znikają, gdy dziecko przychodzi na świat. Wiele matek po porodzie odczuwa głęboki niepokój i depresję, odczuwa ból, a także może całkowicie zapomnieć o przespaniu całej nocy.

Czy spożywanie konopi indyjskich w okresie ciąży i połogu jest szkodliwe, a jeśli tak, czy istnieją jakieś strategie na ograniczenie tego ryzyka?

Jakie jest ryzyko używania konopi indyjskich dla rozwijającego się płodu?

W badaniu przeprowadzonym w 2020 roku w Kalifornii około 11% kobiet zgłosiło używanie konopi indyjskich w ciąży, co stanowi prawie dwukrotny wzrost poziomu sprzed legalizacji: 6% w porównaniu z 11%. Ale jednym z głównych ograniczeń tego badania epidemiologicznego jest to, że nie określa ono składu cannabis – nie wymieniono żadnej konkretnej odmiany ani nie kontrolowano poziomu THC.

To tylko jedno badanie z wielu, które niestety są ograniczone, ponieważ nie wychwytują używania CBD, ani też nie rozważają w wiarygodny sposób stosowania dodatkowych substancji, takich jak nikotyna i kofeina. W związku z tym trudno jest oszacować wpływ samej marihuany na wyniki urodzeń i rozwój dziecka.

Wpływ używania konopi indyjskich podczas ciąży na rozwijający się płód i zachowanie dziecka w późniejszym okresie życia jest nieznany. Po części czas zażywania konopi indyjskich podczas ciąży może wiązać się z wyjątkowymi skutkami. Receptory kannabinoidowe typu I (CB1), które THC aktywuje, i sprawia, że czujesz się jak na haju, nie występują w znacznej liczbie u płodu aż do 19 tygodnia ciąży.

U małp THC łatwo przenika przez łożysko i można je wykryć we krwi płodu w ciągu 15 minut od podania przez matkę. Nie oznacza to, że płód może poczuć się jak na haju; dopiero w trzecim trymestrze mózg płodu ma struktury niezbędne do tego efektu, a mimo to byłoby to zupełnie inne doświadczenie.

Mimo to receptory CB1 i reszta układu endokannabinoidowego odgrywają istotną rolę w rozwoju mózgu. Na przykład, mogą wpływać na rozwój komórek mózgowych, informować je dokąd mają się udać, z czym mają się połączyć i jak mają wyglądać. Aktywacja receptorów CB1 odgrywa ważną rolę w rozwoju mózgu, który może zostać znacznie zakłócony przez THC, jeśli matka spożywa konopie indyjskie w ciąży. A przynajmniej tak mówi teoria.

W jednym z badań z udziałem prawie 25 000 matek stwierdzono, że 500 dzieci urodzonych przez matki używające konopi indyjskich posiadało mniejszą wagę, rodziło się wcześniej (tj. przedwcześnie) i było bardziej prawdopodobne, że zostaną przyjęte na oddział intensywnej terapii noworodków. Co ciekawe, efekty te były obecne nawet przy kontrolowaniu takich czynników, jak status społeczno-ekonomiczny.

Ponadto, jeśli matka była już konsumentem cannabis przed zajściem w ciąży, i zaprzestała w czasie ciąży, te negatywne skutki zniknęły, co sugeruje, że marihuana bezpośrednio wpływa na rozwój płodu.

Warto zauważyć, że wyniki te nie zostały powtórzone. Niedawne badanie matek z Kalifornii z 2020 roku nie wykazało wyraźnego wpływu używania konopi indyjskich na wyniki noworodków. Wszystkie te odkrycia podkreślają ogromną różnorodność wpływu konopi na płód i rozwijające się dziecko.

Czy dieta ma wpływ na ciąże?

Po pierwsze, są to jedynie badania obserwacyjne i dlatego nie kontrolują takich czynników, jak częstotliwość stosowania, dawkowanie lub różnice w stylu życia, takie jak dieta. Chociaż niewiele jest badań dotyczących tego, jak dieta współdziała z marihuaną i wpływa na rozwijający się płód, w jednym z badań zidentyfikowano potencjalny ochronny wpływ choliny w diecie przed szkodami spowodowanymi ciążową ekspozycją na THC.

Cholina jest niezbędnym składnikiem odżywczym występującym w wielu produktach spożywczych, takich jak jajka, mięso i ziemniaki. Organizm może wytwarzać własną cholinę, ale zwykle to nie wystarcza, zwłaszcza w przypadku rozwijającego się mózgu, który wymaga syntezy choliny dla powstania ważnej chemicznej substancji rozwojowej – acetylocholiny.

Zespół kierowany przez dr Camille Hoffman, praktyka OBGYN w Denver w Kolorado, śledził poziom choliny u ponad 130 kobiet od 2013 roku i oceniał noworodki tuż po urodzeniu. Chociaż zaobserwowano, że używanie konopi indyjskich w pierwszym trymestrze ciąży wiązało się z nieprawidłowościami w zachowaniu, dzieci matek spożywających konopie indyjskie z najwyższym poziomem choliny miały lepsze zdolności samoregulacji, lepszą koncentrację uwagi, posiadały większą chęć przytulania się i były w stanie nawiązać lepsze więzi z rodzicami.

W rozmowie, dr Hoffman zauważyła, że zwiększenie poziomu choliny w diecie nie jest pewną drogą do bezpieczeństwa. Jednak na podstawie swoich badań dr Hoffman zaleca, aby przyszłe matki spożywały około 900mg choliny dziennie w formie diety lub suplementu w celu złagodzenia potencjalnie szkodliwych efektów ekspozycji na THC w ciąży.

Konopie i inne substancje

Rozważając badania nad umiarkowanym używaniem konopi indyjskich wśród ciężarnych matek, dr Hoffman stwierdził, że skutki obserwowane w mózgach płodów są nadal subtelne. „Ludzie podejmują wszelkiego rodzaju dobre lub złe decyzje, a [konopie] nie wydają się być tak złe, jak [inne odurzające narkotyki]” – powiedziała. „Tak, pojawiają się dane, które sugerują, że powinniśmy zachować ostrożność… ale prawdopodobnie marihuana nie jest tak zła, jak na przykład alkohol”.

Jednak istnieją pewne czynniki, które nasilają wpływ konopi na rozwijający się płód. Dr Hoffman podkreśla, że używanie kilku substancji może być znacznie gorsze niż jednej. Na przykład, w jednym badaniu jednoczesne używanie tytoniu i konopi indyjskich miało dwukrotnie bardziej upośledzający wpływ na zdolność niemowlęcia do samodzielnego uspokojenia się, w porównaniu z niemowlętami, których matki używały wyłącznie tytoniu.

Chociaż efekt ten był bardziej wyraźny u dziewcząt, inne badanie wykazało, że jednoczesne używanie tytoniu i konopi doprowadziło do bardziej znaczącego rozregulowania reakcji stresowej niemowląt u chłopców. Dlaczego jednoczesne używanie tytoniu i cannabis pogarsza wyniki w sposób zależny od płci, pozostaje nieznane, ale podkreśla potencjalne problemy związane z używaniem wielu substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © HolenderskiSkun.com - Czyli uliczny slang "mam holenderskiego skuna, najlepszego". Blog HolenderskiSkun to portal o marihuanie i konopi indyjskiej THC oraz cannabis CBD.